Dieta paleo - podstawowe informacje
Ludzie lubią wracać do swoich korzeni. Czerpanie z mądrości od naszych przodków jest w wielu krajach czymś naturalnym. Dlatego wcale nie powinno dziwić, że dieta paleolityczna, nawiązująca do stylu życia z epoki kamienia łupanego, zyskuje na popularności. Czym jest dieta paleo?
Spis treści:
Czym jest dieta paleo?
W najprostszym ujęciu, odrzuca ona żywnościowe zdobycze cywilizacji. Z tego względu mówi się o niej jako narzędziu do zwalczania wielu chorób, bo wyklucza chociażby niezdrowy tłuszcz palmowy. A jak z pozostałymi założeniami?
- Dieta paleo odnosi się stricte do tamtej epoki
Nie każdy musi pamiętać, że chodzi o czasy koczowniczego trybu życia. A to oznacza brak rolnictwa, zarówno w kwestii uprawy zbóż, jak i hodowli zwierząt mleczarskich.
- Je się na niej to, co nasi przodkowie mogli zerwać, upolować lub złowić
Zasady są dosyć proste, ale ograniczające, jeśli pomyśleć o przyzwyczajeniach większości ludzi.
Rośliny strączkowe, które dostarczają weganom białek, na przykład soja, nie spełniają wymogów.
- Trzeba uważać, żeby nie podnieść sobie za bardzo poziomu cholesterolu
Skoro dieta paleo menu ma bogate w mięso, może zwiększać stężenie LDL we krwi.
- Może powodować problemy z układem kostnym
Przez to, że wyklucza mleko i jego przetwory, łatwo w niej doprowadzić do niedoborów wapnia, a więc chociażby osteoporozy.
- Unika się na niej wysoko przetworzonych produktów
To aspekt prozdrowotny. Pod tym względem podobna do niej jest dieta samuraja, która jednak dopuszcza ryż - produkt zbożowy.
Dieta paleo menu i efekty
Pewnie nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, że efekty wynikają bezpośrednio z właściwości zjadanych produktów, więc odpowiedni jadłospis jest bardzo ważny. Problem w tym, że dieta paleolityczna oferuje ograniczone możliwości.
W końcu zanim ludzie hodowali drób, jedli jaja innych ptaków. Dostarczają białek i wielu innych potrzebnych substancji, takich jak wapń, a przy tym sprzyjają odchudzaniu, bo sycą żołądek. Można je też przygotować na różne sposoby.
Nieco egzotyczne, ale da się je złowić. Dostarczają białka i małych ilości tłuszczu, dlatego pomagają w redukcji wagi.
Oczywiście nie chodzi o karpia ze stawu. Łosoś, sola, dorsz czy tuńczyk się sprawdzi. Niektóre z nich są tak tłuste, że sprzyjają otyłości, inne dostarczają cennych kwasów nienasyconych, między innymi omega-3, niezbędnego dla prawidłowej pracy mózgu. W dużej mierze na nich opiera się też dieta samuraja.
- Mięso, poza wieprzowym i wołowym, które pochodzą wyłącznie z hodowli
Drób, królik, baranina, konina czy dziczyzna są jak najbardziej wskazane. Problem w tym, że podnoszą poziom złego cholesterolu. Trudno też dostać w dobrej cenie takie, które nie zostały zakonserwowane solą czy antybiotykami.
Na czymś trzeba smażyć. A rafinowany olej przechodzi zbyt wiele procesów przemysłowych.
- Świeże owoce, w tym orzechy
Je akurat łatwo zdobyć. Trzeba tylko pamiętać, by nie sięgać po brzoskwinie w puszce czy tego typu produkty. Nieprzetworzone dostarczają cennych witamin, lecz także cukrów, więc powinno się je spożywać w rozsądnej ilości.
Wysoko skrobiowe i strączkowe nie spełniają wymogów diety. Ale włoszczyzna czy każdy rodzaj sałaty świetnie się sprawdzi. Zawarte w nich witaminy wspomagają system odporności, błonnik układ pokarmowy, a minerały pracę mięśni.
Ten aspekt sprawia, że dieta paleo może komuś pomóc w odchudzaniu. A na pewno chroni przed zjawiskiem sugar blues, czyli dolegliwościami psychicznymi, wynikającymi z odżywiania się cukrem przemysłowym.
Są różne sposoby na walkę z negatywnymi skutkami rozwoju cywilizacji
Niektóre osoby wybierają powrót do prehistorycznych nawyków żywieniowych. Wierzą, że dieta paleo pozwoli im się uchronić przed chorobami XXI wieku, w czym mają trochę racji. Niestety, nie dostarcza ona organizmowi wszystkich potrzebnych substancji. Mimo wszystko, nabiał jest dla człowieka ważny. Weganie zastępują go chociaż soją, która jednak jako warzywo strączkowe jest wykluczona z paleolitycznej diety.