UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Kwas kaprylowy - jak działa i na co się go stosuje?

1941 Views

Kwas kaprylowy to średniołańcuchowy kwas tłuszczowy występujący w oleju kokosowym. Posiada szereg cennych właściwości prozdrowotnych. Może być spożywany w gotowych potrawach, jako ich składnik lub jako indywidualny suplement. Sprawdź na co pomaga kwas kaprylowy i kiedy warto go stosować.

Kwas kaprylowy - właściwości

Kwas kaprylowy ma charakter oleistej cieczy. To nasycony kwas tłuszczowy (czasami nazywany kwasem oktanowym), który zawiera osiem atomów węgla, co czyni go średniołańcuchowym trójglicerydem (MCT, ang. medium chain triglycerides).  MCT są szybko wykorzystywane przez ustrój w celach energetycznych, stąd ich przyjmowanie stało się bardzo popularne wśród osób stosujących dietę ketogeniczną, wykluczającą z jadłospisu węglowodany. 

Kwas kaprylowy - działanie

Opisywane dotąd działanie kwasu kaprylowego dotyczy przede wszystkim jego aktywności:

  • Przeciwgrzybiczej;
  • Przeciwbakteryjnej;
  • Przeciwzapalnej.

Zastosowanie kwasu kaprylowego obejmuje zatem w szczególności infekcje drożdżakowe, a zwłaszcza zakażenia wywołane przez Candida albicans. Obecność tego grzyba w ustroju może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza gdy napotka on na warunki sprzyjające jego namnażaniu. Drożdżaki C. albicans rozrastające się w jelitach powodują wzdęcia, zaparcia, alergie pokarmowe, ogólne problemy trawienne.  Osoba cierpiąca z powodu kandydozy jelit może uskarżać się na przewlekłe zmęczenie i spadki nastroju. Dla wielu chorych charakterystyczne jest także nasilone łaknienie słodyczy. 

Poza grzybicą układu pokarmowego suplementy kwasu kaprylowego mogą być również wykorzystywane przy leczeniu kandydozy pochwy, pleśniawek, grzybicy stóp i dłoni czy w zespole jelita drażliwego. Niekiedy zaleca się także jego suplementację u osób cierpiących na padaczkę.

Warto ponadto wspomnieć, że preparaty kwasu kaprylowego korzystnie wpływają na profil lipidowy. Niektóre z badań wskazują bowiem, że jego suplementacja sprzyja obniżaniu poziomu „złego cholesterolu” (LDL). 

Co więcej, mogą być one przydatne w niektórych schorzeniach dermatologicznych. Należą do nich zmiany takie jak trądzik. Kwas kaprylowy łagodzi stan zapalny w przebiegu tej choroby. Nie bez znaczenia jest także jego działanie przeciwbakteryjne. 

Kwas kaprylowy - dawkowanie

Dawkowanie kwasu kaprylowego bywa zróżnicowane, w zależności od rodzaju preparatu. Najczęściej zaleca się go w ilości 500-1000 mg, trzy razy na dzień. W przypadku leczenia zakażeń grzybiczych rekomendowane są wyższe dawki: trzy razy dziennie po 1-2 gramy. Jak zażywać kwas kaprylowy aby był skuteczny? Najlepiej przed posiłkiem (minimum 30 min), popijając dużą ilością wody. 

Kwas kaprylowy -  jak długo stosować?

Brak konkretnych danych odnośnie tego, jak długo przyjmować kwas kaprylowy. Za optymalny okres przyjmuje się zwykle 2-3 miesiące. Chcąc stosować suplementy kwasy kaprylowego dłużej, warto zasięgnąć opinii lekarza. 

Kaprylowy skutki -uboczne

Kwas kaprylowy w tabletkach lub kapsułkach to zwykle środek bezpieczny, o ile oczywiście stosowany są zgodnie z zaleceniami, we wskazanych przez producenta dawkach. Ewentualne działania niepożądane mogą dotyczyć zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, nudności, zgaga, zaparcia, biegunka. Kaprylowy kwas w wysokich dawkach może ponadto przyczyniać się do hipokalcemii.  

Kwas kaprylowy – przeciwwskazania

Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania kwasu kaprylowego to uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu, a także okres ciąży i laktacji. Bezpieczeństwo stosowania u dzieci pozostaje niezbadane.

Kwas kaprylowy – z czym łączyć

Kwas kaprylowy na grzybicę uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych, naturalnych sposobów walki z kandydozą. Często podkreśla się, że aby uzyskać jak najlepsze efekty, terapię warto wzbogacić o stosowanie preparatów probiotycznych. Kwas kaprylowy a probiotyki to coraz szerzej dyskutowane zagadnienie. Można go także łączyć z olejkiem oregano i wyciągiem z pestek grejpfruta, w celu wzmocnienia działania przeciwgrzybiczego. 

Nie ma także przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania kwasu kaprylowego ze środkami, takimi jak multiwitaminy. Uzupełnienie niedoborów podczas trwania kuracji odgrzybiającej lub bezpośrednio po jej zakończeniu, stanowi cenny element leczenia kandydozy. Witaminy dobrane we właściwych dawkach, w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwolą wzmocnić odporność organizmu. 

Kwas kaprylowy - gdzie występuje

Na koniec odpowiedzmy na pytanie: gdzie występuje kwas kaprylowy? Otóż jego najcenniejszym źródłem jest olej kokosowy i olej palmowy. Występuje ponadto także w maśle orzechowym i mleku niektórych ssaków, m.in. w mleku owczym i kozim. 

Bibliografia:

  1. Jopkiewicz S, Suplementacja wspomagająca profilaktykę i leczenie kandydozy, Hygeia Public Health 2017;52(2): 126-130.
  2. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Farmakopea Polska IX, Warszawa, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2011.
  3. https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/jmf.2017.3971 (data wejścia: 29.10.2022)
  4. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/1092.html (data wejścia: 29.10.2022)
W kategorii: ZDROWIE