UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Korzyści płynące ze stosowania synefryny i środki ostrożności

738 Views

Suplementy na odchudzanie biją rekordy popularności. Co jakiś czas usłyszeć można o nowych substancjach, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się m.in. synefrynie. Czym jest, jak działa na organizm i czy rzeczywiście wspomaga odchudzanie? Jeśli chcesz się dowiedzieć, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Co to jest synefryna?

Synefryna jest związkiem naturalnie występującym w niektórych gatunkach roślin z rodziny rutowatych (łac. Rutaceae), w szczególności w owocach pomarańczy gorzkiej. Podobnie jak kapsaicyna należy do grupy alkaloidów i podobnie jak ona zaliczana jest do substancji zwiększających termogenezę (inaczej wydzielanie ciepła przez organizm). Dlatego też wykorzystuje się ją w suplementach diety na odchudzanie. Warto dodać, że synefryna jest „chemicznie spokrewniona” z efedryną i działa do niej podobnie, jednak zdecydowanie bardziej wybiórczo.

Jak synefryna wpływa na organizm?

Działanie synefryny na organizm polega przede wszystkim na zwiększaniu wydatku energetycznego poprzez nasilanie procesów termogenezy. Przyspieszanie metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej to jednak nie wszystko. Synefryna może także ograniczać apetyt i poprawiać trawienie. Naukowcy podkreślają jednak, że potrzeba większej ilości badań, aby bardziej precyzyjnie opisać możliwe mechanizmy działania tego środka.  

Czy synefryna jest skuteczna w odchudzaniu?

Odpowiedź na pytanie czy suplementy diety na odchudzanie działają zawsze jest dość trudna. Nie inaczej jest z synefryną. Dlaczego? Samo stosowanie specyfików sprzyjających utracie kilogramów może nie być wystarczające, jeśli nie przeprowadzi się istotnych zmian związanych ze stylem życia. Kluczowa jest tu oczywiście dieta, nawodnienie, ruch, a także odpowiednia dawka snu. Wprawdzie synefryna może ograniczać chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami i nasilać spalanie tkanki tłuszczowej, jednak należy wziąć także pod uwagę kalorykę spożywanych na co dzień potraw. Bez względu na to jaka dieta jest stosowana, kluczem do redukcji wagi jest deficyt kaloryczny, co dietetycy podkreślają od bardzo dawna. 

Warto także zaznaczyć, że jednym z bardzo ważnych aspektów skutecznego odchudzania jest dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników, takich jak witaminy oraz minerały. Drastyczne diety eliminacyjne niestety bardzo często negatywnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale i odporność

Jakie są skutki uboczne stosowania synefryny?

Nawet naturalne suplementy diety na odchudzanie nie zawsze są bezpiecznie. Dlatego też przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Wspomaganie się preparatami synefryny niekiedy budzi kontrowersje. Głównie z uwagi na działania niepożądane, które są podobne do tych obserwowanych w przypadku przyjmowania zbyt dużych ilości efedryny.

Skutki uboczne synefryny i jej ewentualny negatywny wpływ na zdrowie pojawiają się głównie gdy zażywa się ją nieprawidłowo, w dawkach przekraczających zalecane ilości. Najczęściej obserwowane symptomy to:

 • Bóle w klatce piersiowej;
 • Duszności;
 • Zaburzenia pracy serca (arytmia);
 • Niepokój;
 • Rozdrażnienie;
 • Nadmierne pobudzenie psychoruchowe;
 • Wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
 • Bóle głowy;
 • Bóle mięśni;
 • Zaburzenia snu.

W skrajnych przypadkach przedawkowanie synefryny może prowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Należy także podkreślić, że jest to substancja względem której istnieje potencjalne ryzyko rozwoju uzależnienia. 

Najlepszy suplement diety na odchudzanie to taki, który dobrany jest indywidualnie do potrzeb danej osoby, uwzględniając szereg czynników, w tym wiek, płeć, aktywność fizyczną w ciągu dnia oraz zapotrzebowanie kaloryczne.

W jakich dawkach synefryna jest bezpieczna?

Dawkowanie synefryny powinno być ściśle przestrzegane. Suplementy diety na odchudzanie dla mężczyzn czy kobiet, których głównym składnikiem jest synefryna zaleca się najczęściej przyjmować w ilości od 5 do 25 mg (w zależności od diety). Nie jest wskazane przekraczanie dawki 27 mg w ciągu dnia. 

Ograniczenia co do stosowania synefryny na odchudzanie są dość szerokie. Wiele osób powinno unikać jej zażywania. Mowa przede wszystkim o chorych na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, (m.in. nadciśnienie tętnicze, arytmię) lub układu nerwowego. 

Suplement na odchudzanie z synefryną jest zawsze przeciwwskazany w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie należy go także podawać dzieciom, młodzieży oraz osobom w wieku starszym.  

Poza tym, synefryna może niekorzystnie wpływać na działanie przyjmowanych leków, w szczególności środków:

 • kardiologicznych stosowanych w leczeniu nadciśnienia lub zaburzeń rytmu serca;
 • o działaniu przeciwdepresyjnym (np. SSRI);
 • o działaniu przeciwcukrzycowym.

Niekoniecznie dobrym połączeniem jest też zestawienie synefryna+kofeina, ponieważ oba te związki mogą wzajemnie intensyfikować swoje działanie. 

Podsumowując, stosowanie synefryny we właściwych dawkach, przez określony czas można uznać za bezpieczne i sprzyjające odchudzaniu. 

Bibliografia:

 1. Koncz D, Tóth B, Bahar MA, Roza O, Csupor D. The Safety and Efficacy of Citrus aurantium (Bitter Orange) Extracts and p-Synephrine: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2022 Sep 28;14(19):4019. doi: 10.3390/nu14194019. PMID: 36235672; PMCID: PMC9572433.
 2. Vatsavai LK, Kilari EK. Interaction of p-synephrine on the pharmacodynamics and pharmacokinetics of gliclazide in animal models. J Ayurveda Integr Med. 2018 Jul-Sep;9(3):183-189. doi: 10.1016/j.jaim.2017.04.010. Epub 2017 Nov 3. PMID: 29103851; PMCID: PMC6148059.
 3. Stohs SJ, Preuss HG, Shara M. A review of the receptor-binding properties of p-synephrine as related to its pharmacological effects. Oxid Med Cell Longev. 2011;2011:482973. doi: 10.1155/2011/482973. Epub 2011 Aug 1. PMID: 21904645; PMCID: PMC3166186
 4. https://ods.od.nih.gov/pdf/factsheets/WeightLoss-Consumer.pdf (data wejścia:26.11.2022).
W kategorii: ODCHUDZANIE