UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Kofeina – działanie i właściwości

14975 Views

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji, która ma działanie pobudzające. Możemy ją spożywać jeśli mamy problemy z koncentracją, brak nam energii  i chcemy odzyskać siły. W takich wypadkach bardzo często sięgamy po kawę, herbatę lub inne napoje energetyczne, które zawierają w sobie kofeinę. Warto jednak wiedzieć, jakie właściwości ma kofeina i kiedy najlepiej ją spożywać.

Kofeina na pobudzenie

Dzięki temu, że ma ona wpływ na pracę kory mózgowej, kofeina ma właściwości pobudzające. To dlatego spożywanie tego suplementu diety zaleca się osobom uczącym się lub pracującym umysłowo. Poprawi ona koncentrację i wspomaga logiczne myślenie. A wiele badań wykazuje, że jest ona składnikiem, który może poprawiać naszą pamięć i zdolność do logicznego myślenia. To działanie kofeiny nie jest jednak długotrwałe. Kiedy tylko zostanie ona wydalona z organizmu efekty jej działania przestają być widoczne. A trawienie kofeiny przebiega u przeciętnego człowieka cztery godziny. Ten czas może się jednak skrócić, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na kofeinę. Na przykład u palaczy jej metabolizm zachodzi znacznie szybciej.

Kofeina na potencję

Wiele osób w obecnych czasach ma problemy z libido. A jeśli zaburzenia potencji są spowodowane przemęczeniem i brakiem energii, to preparaty z kofeiną mogą okazać się skuteczne. Badania dowodzą, że spożywanie kawy przez mężczyzn zmniejsza ryzyko występowania zaburzeń erekcji. Jeśli w ciągu doby mężczyzna wypije nie więcej niż 7 mg kofeiny, to jest większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawią się u niego problemy z libido.

Kofeina dla poprawienia nastroju

Kofeina często znajduje się w lekach i preparatach na zmniejszenie bólu, ponieważ ma ona działanie przeciwbólowe, łagodzi napięcie. A dodatkowo ma ona wpływ na poziom wydzielania dopaminy, a jest to hormon, który odpowiada w organizmie człowieka za odczuwanie zadowolenia. Warto również pamiętać, że kofeina jest związkiem, który może obniżać poziom histaminy, a odpowiada ona za powstawanie reakcji alergicznych. Ponadto w medycynie jest ona używana  przy leczeniu astmy oskrzelowej, a to dzięki temu, że ma wspomagać ona rozszerzenie oskrzeli. Ostatnimi czasu dużo słyszy się doniesień na temat tego, że kofeina może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz różnego rodzaju nowotwory. To jednak nie zostało jeszcze potwierdzone przez badania.

Kofeina dla osób aktywnych fizycznie

Po suplementy diety z kofeiną często sięgają osoby aktywne fizycznie. Jest to preparat, który ma działanie pobudzające, więc zwiększa naszą energię. Dzięki temu idealnie nadaje się jako odżywka przed treningiem, która zmniejszy uczucie zmęczenie i pozwoli na przejście przez kolejne ćwiczenia. Jednak to nie wszystko. Jest wielu naukowców, którzy uważają, że kofeina może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej, więc jest ona preparatem, który poleca się osobom przebywającym na diecie redakcyjnej. Warto również pamiętać, że badania wykazują, że kofeina, która obecna jest w tabletkach może mieć silniejsze działanie na nasz organizm, niż ta, która znajduje się w napojach.

W kategorii: SUPLEMENTACJA