UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości ma witamina K i jakie mogą być skutki jej nadmiaru lub niedoboru?

1037 Views

Suplementacja witaminą K zyskała na popularności w ostatnich latach. Nic dziwnego, ponieważ jest ona niezwykle ważna dla funkcjonowania organizmu. Co to jest witamina K? W czym występuje witamina K? Jakie są jej funkcje, a jakie objawy niedoboru? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Witamina K - gdzie występuje?

Witamina K to związek chemiczny dostępny w trzech postaciach. Naturalnie występuje w dwóch, jako witamina K1 (filochinon) i K2 (menachinon, MK), a witamina K3 (menadion) jest otrzymywana sztucznie. Witamina K1 obecna jest w wielu produktach spożywczych, z kolei K2 syntezowana jest w organizmie człowieka przez bakterie jelitowe oraz wchodzi w skład suplementów diety. 

Występowanie witaminy K jest dość powszechne, ponieważ można znaleźć ją w łatwo dostępnych produktach spożywczych. Wydawać mogłoby się, że nie trzeba martwić się jej niedoborami, ale fakty są jednak inne - niedobory są możliwe. Mimo powszechności obecności witaminy K w żywności jesteśmy narażeni na jej niedobór z różnych powodów, np. problemów z wchłanianiem. Zanim przejdziemy do poznania jej funkcji, skutków niedoboru czy nadmiaru warto dowiedzieć się w czym występuje witamina K. 

Witamina K obecna jest w największych ilościach w ciemnozielonych warzywach liściastych, olejach roślinnych, nabiale, podrobach i np. rybach. Dokładniejsza lista produktów gdzie występuje witamina K znajduje się poniżej.

Występowanie witaminy K1:

 • ciemnozielone warzywa liściaste - szpinak, sałata, boćwina (60-365 µg/100g),
 • warzywa kapustne - jarmuż, brokuł, brukselka, kapusta włoska (50-585 µg/100g),
 • oleje roślinne - oliwa, olej sojowy, olej rzepakowy, miękkie margaryny (25-60 µg/100g),

Występowanie witaminy K2:

 • produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie wątróbka (0,3-369 µg/100g),
 • żółtko jaja (10-30 µg/100g),
 • fermentowane produkty mleczne,
 • pieczywo,
 • ryby,
 • niektóre zioła (kolendra, bazylia),

Poza tym witamina K syntezowana jest w organizmie człowieka przez bakterie flory jelita grubego. Jeżeli zastanawiasz jeszcze w czym jest witamina K to odpowiedź brzmi: w suplementach diety, między innymi w preparatach monoskładnikowych oraz wieloskładnikowych, takich jak multiwitaminy. Suplementacja witaminą K jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia odpowiednią podaż omawianego składnika, a także ma prozdrowotne działanie na organizm.

Wiesz już gdzie jest witamina K zatem możemy przejść dalej i dowiedzieć się za co odpowiada witamina K.

Witamina K - właściwości

Działanie witaminy K jest bardzo szerokie. Witamina ta spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie i pozwala poprawić jakość zdrowia osób borykających się z przeróżnymi dolegliwościami i jednostkami chorobowymi. Zatem za co odpowiada witamina K? 

Witamina K ma działanie plejotropowe - oznacza to, że wpływa na organizm człowieka na różnych płaszczyznach. Najważniejszą rolą witaminy K jest jej niebagatelny wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi. Na co witamina K dokładnie działa? 

Witamina K odpowiada za syntezę czynników krzepnięcia krwi oraz bardzo ważnego białka - protrombiny, gdy dochodzi do ich niedoboru może dojść do poważnych zaburzeń w krzepnięciu krwi (np. krwotoków). Jest to niezwykle ważne bo właśnie udział witaminy K w procesach krzepnięcia krwi jest jej najważniejszą rolą. Dzięki temu witamina K wspomaga działanie układu krążenia, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych (zapobiega ich zwapnieniu i pęknięciu).

Poza tym witamina K wpływa na układ kostny poprzez utrzymywanie równowagi gospodarki wapniowej (dzięki niej układ kostny wyłapuje wapń), a także wpływa na tworzenie białka osteokalcyny odpowiedzialnego za mineralizację kości. Witamina K wpływa na spowolnienie rozwoju nowotworów, a także działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Nie muszę już chyba przekonywać po co dbać o odpowiedni poziom witaminy K? Przejdźmy zatem do skutków niedoboru i nadmiaru witaminy K. 

Witamina K - niedobór

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, niedobory witaminy K są możliwe, ale dochodzi do nich stosunkowo rzadko. Brak jednak statystyk, które informowałyby nas jak dokładnie powszechny jest ten problem. Niedobory witaminy K pojawiają się najczęściej w wyniku zaburzeń wchłaniania, np. u osób cierpiących z powodu chorób jelit, trzustki i wątroby, celiakii, zespołu złego wchłaniania, a także mukowiscydozy.

Niedobory witaminy K mogą wynikać również ze stosowania różnych leków, np. przeciwzakrzepowych, przeciwdrgawkowych, a także w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii. Poza tym osoby po operacjach, a także niedożywione i unikające w swojej codziennej diecie zielonych warzyw liściastych mogą doprowadzić do niedostatecznego spożycia witaminy K.

Skutki niedoboru witaminy K

Co powoduje niedobór witaminy K w organizmie człowieka? Na to pytanie można by długo opowiadać. Wiesz już jaką ważną rolę pełni witamina K w procesach krzepnięcia krwi. Jej niedobór może skutkować poważnymi problemami w tym zakresie, np. zwiększoną skłonnością do krwotoków. Poza tym niedobory witaminy K mogą skutkować zwapnieniem kości i naczyń tętniczych co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Przewlekły niedobór witaminy k może skutkować również osteoporozą, niedokrwistością, a także uszkodzeniem wątroby.

Niedobór witaminy K - objawy

Zanim dojdzie do poważnych skutków niedoboru witaminy K można zauważyć pewne objawy wskazujące na rozwijający się problem. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych objawów związanych z niedostatecznym spożyciem witaminy K. 

Objawy niedoboru witaminy K

 • nasilone krwawienie w postaci np. obfitych miesiączek, krwotoków z nosa i układu pokarmowego, krwiomoczu,
 • dłuższy czas krzepnięcia krwi, trudniej gojące się rany,
 • skłonność do łatwego powstawania siniaków,
 • częstsze infekcje bakteryjne,
 • nasilone biegunki,

Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy lub gdy jesteś osobą borykającą się z wspomnianymi wyżej jednostkami chorobowymi zwiększającymi ryzyko wystąpienia niedoborów witaminy K koniecznie rozważ suplementację. Wybierając suplement z witaminą K postaw na jakość kupowanego produktu. Możesz rozważyć zakup witamin, np.  witaminy K lub preparatów multiwitaminowych bogatych w więcej składników, które pozytywnie wpłyną na zdrowie. Przydatne może się okazać sięgnięcie po minerały. Wszystko zależy od mnóstwa różnych dodatkowych czynników niekoniecznie związanych z witaminą K. Suplementację warto rozważyć w porozumieniu ze specjalistą - lekarzem, dietetykiem lub poprzez dobór suplementacji na stronie uns.pl. 

Nadmiar witaminy K

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K w populacji osób dorosłych ustalone zostało na poziomie wystarczającego spożycia (AI) - dla mężczyzn wynosi 65 µg/d, a dla kobiet 55 µg/d. Przekroczenie takiej dawki w ciągu dnia uznawane jest za bezpieczne.

Skutki nadmiaru witaminy K

Zgodnie z aktualną wiedzą dotychczas nie stwierdzono negatywnych skutków spożywania wysokich dawek witaminy K. Zostały jednak ustalone maksymalne dozwolone dawki witaminy K obecne w suplementach diety i wynoszą one 200 µg, taka też ilość obecna jest w wysokiej jakości kapsułkach z witaminą K. 

Nadmiar witaminy K - objawy

Mimo bardzo małej szansy przedawkowania witaminy K możliwe jest wystąpienie niespecyficznych objawów związanych z nadmiernym spożyciem tej witaminy.

Objawy nadmiaru witaminy K:

 • wzmożone uczucie gorąca,
 • nadmierna potliwość,
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby i serca.

Podsumowując, dbanie o wystarczające spożycie witaminy K, a także o odpowiednią suplementację bezsprzecznie wpisuje się w proces dbania o zdrowie

W kategorii: SUPLEMENTACJA, ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.