UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości ma kocanka piaskowa?

574 Views

Kocanka piaskowa jest zielem rosnącym w rejonach Europy oraz Azji. Słynie z prozdrowotnych właściwości szczególnie wpływających na wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Działanie kocanki wykorzystywane jest również w kosmetyce. Szerokie zastosowanie właściwości leczniczych tej rośliny przyczyniło się do jej ogromnej popularności i spowodowało objęcie jej częściową ochroną. 

Kocanka piaskowa właściwości

Zacznijmy od tego czym jest kocanka piaskowa. Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) jak już wspomniano jest zielem, a dokładniej byliną powszechnie występującą w Europie oraz Azji, głównie w okolicach Syberii. A jak wygląda kocanka piaskowa? Kocanka charakteryzuje się żółto-pomarańczowymi kwiatami wyrastającymi na rozgałęzionej łodydze.

Jest rośliną bardzo atrakcyjną i wykorzystywaną w ozdabianiu ogrodów i bukietów. Surowcem zielarskim są kwiatostany, które są bogate w flawonoidy, garbniki, fitosterole, olejek eteryczny, terpeny i wiele innych substancji bioaktywnych

Kocanka piaskowa charakteryzuje się szeregiem prozdrowotnych właściwości, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie różnych narządów w organizmie człowieka. Najbardziej znana jest ze swoich właściwości “odtruwających” lub inaczej, mówiąc - detoksykacyjnych. Takie właściwości związane są z wpływem kocanki na funkcjonowanie wątroby, która jest głównym narządem usuwającym toksyny z organizmu. Wsparcie dla wątroby to nie wszystko. Kocanka piaskowa wpływa również na pracę pęcherzyka żółciowego, a także ma działanie moczopędne. 

Kocanka piaskowa - właściwości lecznicze:

 • żółciopędne,
 • rozkurczające (na układ pokarmowy, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy),
 • moczopędne,
 • przeciwutleniające,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbakteryjne (sprawdź suplementy na odporność). 

Osoby zmagające się z chorobami i dolegliwościami związanymi z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym powinny skonsultować z lekarzem chęć stosowania kocanki piaskowej. W zależności od jednostki chorobowej kocanka piaskowa może być wskazaniem, ale również przeciwwskazaniem do stosowania. Tyczy się to każdej innej choroby i leczenia. Ważne, aby pamiętać o tym, że sam fakt borykania się z jedną z chorób wątroby, dróg żółciowych bądź pęcherzyka żółciowego nie jest pewnym powodem do wprowadzenia suplementacji kocanką piaskową.

Podobne, ale nieco inne są właściwości bluszczyku kurdybanku - Bluszczyk kurdybanek - właściwości, zastosowanie 

Kocanka piaskowa na co pomaga?

Właściwości zdrowotne kocanki piaskowej mogą być pomocne w kilku jednostkach chorobowych i mniej poważnych dolegliwościach, np. ze strony układu pokarmowego. Samo działanie kocanki piaskowej skupione jest głównie na wsparciu funkcji wątroby i pęcherzyka żółciowego, ale zastosowanie kocanki piaskowej może być znacznie szersze. W zależności od formy przygotowania ziela (napar, suplement diety w kapsułkach, preparaty do stosowania na skórę) działanie będzie inne. 

Na co pomaga kocanka piaskowa?

 • stany zapalne dróg żółciowych,
 • choroby wątroby,
 • schorzenia układu moczowego,
 • niestrawność,
 • problemy skórne.

W każdej wspomnianej dolegliwości niezwykle ważne jest odpowiednie odżywianie dopasowane do konkretnej przypadłości. Istotne jest prawidłowe żywienie pełne witamin, składników mineralnych, substancji bioaktywnych, a także aktywność fizyczna, redukcja stresu i poprawa jakości snu. 

Kocanka piaskowa w kosmetyce

Kocanka piaskowa znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Wspomniane powyżej problemy skórne dotyczą głównie pękających naczynek, ale nie tylko. Kocanka pomocna będzie przy siniakach, bliznach oraz krwiakach, ponadto ma działanie przeciwzmarszczkowe. Kocanka piaskowa wykorzystywana jest do produkcji hydrolatów, czyli wód kwiatowych. W kosmetyce korzysta się również z olejku z kocanki. Właściwości jałowca również mają wpływ na skórę, dlatego zachęcamy do lektury artykułu.

W takim razie gdzie kupić kocankę piaskową? W zależności od rodzaju preparatu kocankę możesz dostać w sklepach zielarskich (stacjonarnych oraz online), a także w sklepach ze zdrową żywnością, suplementami, a także w drogeriach i aptekach. Jaka jest cena kocanki piaskowej? To również zależne jest od formy preparatu, ale dla przykładu herbata ziołowa z kwiatostanu kocanki piaskowej kosztuje ok. 3 zł za 25g.  

Kocanka piaskowa przeciwwskazania

Kocanka nie powinna być spożywana przez osoby borykające się z niedrożnością przewodów żółciowych czy kamicą żółciową, ponieważ może to znacząco pogłębić problem. Dlatego bardzo ważne jest dokładne konsultowanie swoich zmian w leczeniu z lekarzem (nawet naturalnymi metodami), aby przypadkiem nie pogorszyć sytuacji zdrowotnej. Poza tym przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów z kocanką jest alergia, ciąża oraz okres karmienia piersią.

Podsumowując, kocanka piaskowa znajduje zastosowanie w wielu zaburzeniach i chorobach wątroby czy dróg żółciowych, ale nie we wszystkich. Kocanka może być elementem składowym zdrowego stylu życia oczywiście w połączeniu z zdrowym odżywianiem (pełnym witamin i minerałów), aktywnością fizyczną i odpowiednią ilością snu. 

Bibliografia:

 1. Bigovic D., et al., Sandy Everlasting (Helichrysum arenarium (L.) Moench): Botanical, Chemical and Biological Properties, Front Plant Sci, 2018
 2. Viegas D., et al., Helichrysum italicum: from traditional use to scientific data, J Ethnopharmacol, 2013
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.