UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości i działanie ma miłorząb japoński?

836 Views

Miłorząb japoński (ginkgo biloba) jest rośliną o szerokim zastosowaniu w lecznictwie obecną zarówno w lekach roślinnych, jak i suplementach diety. Jego stosowanie zalecane jest przede wszystkim osobom starszym, jednak może przynieść korzyści także innym grupom pacjentów. Na co pomaga miłorząb japoński i jak go stosować?

Miłorząb japoński – właściwości

Właściwości miłorzębu japońskiego wynikają z jego bogatego i unikalnego składu chemicznego. Miłorząb japoński zawiera liczne witaminy i minerały zawiera on także związki o silnej aktywności biologicznej – polifenole (flawonoidy, kwasy fenolowe, katechiny, proantocyjanidyny), triterpenoidy (m.in. ginkgolidy A, B i C, bilobalidy), fitosterole, karotenoidy i inne. W wyciągu obecne są jednak także kwasy ginkgolowe odpowiedzialne za skutki uboczne miłorzębu japońskiego, w tym działanie neurotoksyczne i alergizujące. Stężenie tych związków nie powinno przekraczać 0,0005%. Sięgając po preparaty zawierające wyciągi z tej rośliny warto więc zwracać uwagę na ich dokładny skład chemiczny – o ile w lekach roślinnych podlega on ścisłej kontroli i standaryzacji, w przypadku suplementów diety obowiązujące limity nie zawsze są przestrzegane. 

Związki mające korzystny wpływ na zdrowie sprawiają, że miłorząb wykazuje liczne, wielokierunkowe właściwości, m.in.:

 • Działa neuroprotekcyjnie,
 • Wspomaga funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację,
 • Przeciwdziała szumom w uszach,
 • Działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie,
 • Wzmacnia odporność,
 • Wykazuje działanie przeciwwirusowe

Miłorząb japoński – działanie

Działanie lecznicze miłorzębu lekarskiego jest wykorzystywane głównie w schorzeniach neurologicznych i związanych z zaburzeniami pracy mózgu. Chociaż wskazania te są kierowane przede wszystkim do osób starszych – narażonych na rozwój demencji, choroby Alzheimera i zmagających się z zaburzeniami pamięci, mogą być także pomocne dla młodszych pacjentów. Na co można stosować wyciąg z miłorzębu lekarskiego? 

 • Obniżenie funkcji poznawczych, zaburzenia pamięci i koncentracji,
 • Zaburzenia krążenia mózgowego,
 • Choroby naczyń obwodowych,
 • Atopowe zapalenie skóry,
 • Chorobę Alzheimera,
 • Wspomagająco w leczeniu jaskry,
 • Profilaktycznie w zapobieganiu infekcjom wirusowym,
 • W redukcji ryzyka zawału serca i udaru niedokrwiennego,
 • Leczeniu szumów w uszach,
 • Łagodne stany depresyjne,
 • Zaburzenia erekcji

Miłorząb japoński a COVID-19

Naukowcy wskazują także na korzyści mogące płynąć ze stosowania wyciągów z miłorzębu japońskiego w leczeniu pacjentów po przebyciu zakażenia COVID-19. Chociaż choroba ta bywa przeważnie kojarzona z objawami ze strony dróg oddechowych, negatywnie wpływa ona także na układ neurologiczny. Począwszy od objawów chorobowych (zanik smaku i węchu) po dolegliwości związane z zespołem pocovidowym, obejmujące m.in. stany depresyjne, zaburzenia funkcji poznawczych, problemy z pamięcią, osłabienie fizyczne i psychiczne, bóle mięśni, bóle i zawroty głowy, szumy w uszach. W kontekście pandemii COVID-19 warto zwrócić także uwagę na działanie przeciwwirusowe wyciągu z miłorzębu, mogące odgrywać rolę w profilaktyce zakażeń. Badania wskazują na zdolność obecnych w roślinie flawonoidów (w szczególności kwercetyny) do zakłócania przyłączania i wnikania wirusów do komórek gospodarza oraz ich replikacji. Obiecujące wyniki uzyskano zarówno dla wirusa SARS-CoV-2, jak i innych koronawirusów, wirusów grypy czy ospy wietrznej, półpaśca i opryszczki.

Miłorząb japoński w kosmetyce

Miłorząb japoński znajduje zastosowanie nie tylko w postaci preparatów do stosowania doustnego, ale jest także cenionym składnikiem w kosmetyce. Jego silne działanie przeciwutleniające i korzystny wpływ na naczynia krwionośne czyni go popularnym składnikiem kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, antycellulitowym i stosowanych w pielęgnacji cery naczynkowej. Dodatkowo działa nawilżająco, wzmacniająco i regenerująco na skórę, a także chroni ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. 

Miłorząb japoński – jak stosować?

Pomimo wielu zalet i udowodnionej skuteczności w leczeniu i profilaktyce licznych dolegliwości, miłorząb japoński nie jest produktem dla każdego i przy jego stosowaniu należy zachować pewną ostrożność. 

Preparaty zawierające standaryzowane wyciągi z miłorzębu japońskiego o zawartości kwasów ginkgolowych poniżej 0,0005% mogą być bezpiecznie stosowane w maksymalnej dawce 240mg/dzień. Znaczenie dla skuteczności wyciągu ma także to jak długo stosujemy miłorząb japoński – chociaż jako produkt na pamięć i koncentrację bywa stosowany przez młodzież i dzieci przed ważnymi egzaminami, na efekty jego działania należy poczekać. Pojawiają się zazwyczaj dopiero po 6 tygodniach regularnego przyjmowania preparatu.

Miłorząb lekarski jest także przeciwwskazany do stosowania przez niektóre grupy pacjentów (np. osoby posiadające rozrusznik serca) i nie może być łączony z wybranymi grupami leków. Wchodzi w szkodliwe interakcje między innymi z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi (może wydłużać czas krwawienia i krzepnięcia), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (jak ibuprofen, ketoprofen, diklofenak), może obniżać działanie leków stosowanych w chorobie wrzodowej żołądka (omeprazol) a także podnosić poziom cukru we krwi u pacjentów chorujących na cukrzycę. 

Decydując się na stosowanie preparatów zawierających wyciąg z miłorzębu lekarskiego należy także zwrócić szczególną uwagę na ich skład chemiczny (standaryzacja na zawartość działających leczniczo ginkgoligów i szkodliwych kwasów ginkgolowych). Najbezpieczniejszym wyborem są więc produkty zarejestrowane jako leki roślinne lub suplementy diety pochodzące od sprawdzonych producentów.

Literatura:

 1. Kalisz O, Wolski T, Gerkowicz M. Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego. Annales Universitatatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia 2006; 61(2): 11-24.
 2. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J. Fitoterapia i Leki Roślinne. PZWL, Warszawa 2014.
 3. Matławska I. Ginkgo biloba w łagodzeniu objawów neurologicznych po przebyciu COVID-19. Postępy Fitoterapii 2022; 23(1): 23-32.
 4. Mohanta TK, Tamboli Y, Zubaidha PK. Phytochemical and medicinal importance of Ginkgo biloba L. Natural Products Research 2014; 28(10): 746-752.
W kategorii: SUPLEMENTACJA, ZDROWIE
Katarzyna Kimel

Magister farmacji kończąca doktorat w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Specjalistka w zakresie fitochemii. Jej zainteresowania naukowe obejmują analizę składu chemicznego i aktywności biologicznej surowców roślinnych o tradycyjnym zastosowaniu leczniczym. W trakcie studiów aktywnie zaangażowana w działalność prozdrowotną i edukacyjną na poziomie krajowym (Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji) oraz międzynarodowym (Komitet ds. Zdrowia Publicznego w International Pharmaceutical Students' Federation). Autorka publikacji naukowych w czasopismach polsko- i anglojęzycznych, aktywnie prezentująca wyniki swoich badań na międzynarodowych konferencjach. W czasie wolnym miłośniczka podróży i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.