UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie są przyczyny zawrotów głowy i mdłości?

2695 Views

Zawroty głowy i mdłości są dość częstą dolegliwością. Ich przyczyny najczęściej są błahe, jednak niekiedy zwiastują poważniejsze choroby. Kiedy mdłości i zawroty głowy powinny wzbudzić niepokój, a kiedy nie wymagają konsultacji z lekarzem?

Zawroty głowy i mdłości — przyczyny

Czym są zawroty głowy? Mdłości, ból głowy i jej zawroty często występują jednocześnie, dlatego pacjenci różnie opisują dolegliwości tego typu. Zawroty głowy dają subiektywne odczucia, takie jak: kręcenie się w głowie, niewyraźne widzenie, problemy z utrzymaniem równowagi i poruszaniem się w linii prostej oraz silne osłabienie. Zawroty głowy, osłabienie i mdłości mogą pojawić się nagle lub stopniowo narastać w zależności od przyczyny.

Zawroty głowy, mdłości i uczucie osłabienia towarzyszą wielu chorobom. Mogą pojawić się również na skutek zażycia leków lub substancji odurzających. Są również następstwem spożycia alkoholu w nadmiernych ilościach. Przyczyny mdłości i zawrotów głowy są zróżnicowane, dlatego jeśli nie wystąpiły po przyjęciu leków lub wypiciu alkoholu, powinno się zwrócić uwagę na inne towarzyszące im objawy. Nagłe zawroty głowy i mdłości wraz z nadmiernym poceniem, drżeniem mięśni i wymiotami zwykle są związane z zatruciem pokarmowym lub zakażeniem rotawirusami. Objawy występują wtedy najczęściej tuż przed torsjami oraz na kilka minut po ich wystąpieniu. Ustępują wraz ze zwalczeniem drobnoustrojów, gdy organizm odzyskuje zdrowie.

Częste zawroty głowy i mdłości są z kolei związane z zaburzeniami somatycznymi. Mogą towarzyszyć nerwicy, lękom oraz depresji. Nerwica z mdłościami i zawrotami głowy utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego wymaga wdrożenia psychoterapii i leczenia farmakologicznego. Zły stan psychiczny pacjenta powoduje występowanie objawów fizycznych. Objawy takie jak ból brzucha, mdłości, zawroty głowy i nadmierne pocenie stopniowo znikają, gdy pacjent z nerwicą lub lękami prowadzi leczenie pod okiem psychiatry i psychoterapeuty.

Osłabienie, zawroty głowy i ból brzucha mogą być również symptomem problemów z układem moczowym. Silny ból brzucha związany z zapaleniem nerek powoduje gwałtowne osłabienie. Następnie wywołuje wysoką gorączkę. Początkowo pacjent może nie odczuwać problemów z oddawaniem moczu, pomimo choroby. Zawroty głowy i młodości ze sztywnością karku są natomiast wskazaniem do dalszej diagnostyki pod kątem zapalenia opon mózgowych. Jest to niebezpieczna choroba, która grozi śmiercią pacjenta, dlatego wymaga natychmiastowego wdrożenia leczenia.

Zimne poty, mdłości, zawroty głowy, drętwienie ręki i ból w klatce piersiowej są z kolei objawami zawału serca. Stopień ich nasilenia zależy od rozległości zawału. Im większe uszkodzenie mięśnia sercowego, tym gwałtowniejsze są jego symptomy. Zawroty głowy i mdłości od kręgosłupa są natomiast mniej nasilone, jednak uciążliwe. Pojawiają się tuż po wstaniu z łóżka, podczas długiego siedzenia lub w innych sytuacjach, gdy dochodzi do ucisku na nerwy.

Co mogą oznaczać zawroty głowy i mdłości w połączeniu z mroczkami przed oczami? W ten sposób może manifestować się anemia. Silne zawroty głowy i mdłości z niskim poziomem hemoglobiny dotykają głównie kobiet w ciąży, jednak mogą pojawić się u każdego bez względu na wiek i płeć. Zawroty głowy, mroczki przed oczami i mdłości mogą mieć przyczynę także w niedotlenieniu organizmu. Dochodzi do niego w dusznych pomieszczeniach i zatłoczonych pojazdach. Po wyjściu na świeże powietrze lub otwarciu okna dolegliwości znikają.

Bóle głowy, mdłości, zawroty głowy o dużym nasileniu są objawem migreny. Trwają od kilku godzin do nawet kilku dni i często wymagają stosowania silnych leków przeciwbólowych. Jeśli pacjent odczuwa zawroty głowy, mdłości i ból brzucha wraz z bólem głowy może dochodzić u niego także do gwałtownych wymiotów, które powinno się hamować za pomocą leków. Bez ich zastosowania pacjent cierpi na jadłowstręt, światłowstręt i nie toleruje głośniejszych dźwięków. Ponadto nie ma siły wstać z łóżka i wykonywać prostych czynności.

Zawroty głowy i mdłości po przebudzeniu

Mdłości i zawroty głowy po przebudzeniu mają kilka przyczyn. Występują zarówno u pacjentów z różnymi chorobami, jak i osób zdrowych. Zawroty głowy, mdłości i szum w uszach o poranku zwiastują problemy z ciśnieniem krwi. Pojawiają się z reguły, gdy ciśnienie jest bardzo niskie i mogą być przyczyną omdlenia po zbyt szybkim wstaniu. Aby zwalczyć przyczynę zawrotów głowy i mdłości, powinno się najpierw usiąść i przez chwilę nie zmieniać pozycji, a dopiero później wstać, gdy samopoczucie się poprawi.

Zawroty głowy, mdłości, zimne poty mogą z kolei oznaczać, że poziom cukru we krwi spadł poniżej optymalnego poziomu. Hipoglikemia jest groźna przede wszystkim dla diabetyków, którzy są narażeni na śpiączkę cukrzycową. Jeśli do zawrotów głowy, mdłości i osłabienia dołączy senność, diabetyk powinien szybko zjeść cukierka lub owoc, by podnieść poziom cukru we krwi. Ponadto, aby uniknąć silnych zawrotów głowy i mdłości z powodu nadmiernego spadku poziomu glukozy na czczo, powinno się zjadać jak najwięcej węglowodanów złożonych. Dzięki nim poziom cukru ulega niewielkim wahaniom, a organizm otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i minerały z pełnoziarnistych produktów.

Mdłości i zawroty głowy w ciąży są powszechne w pierwszym trymestrze i nie są niczym niepokojącym. Przyczyną porannych mdłości i zawrotów głowy w ciąży są wahania poziomu hormonów. Zawroty głowy i mdłości w ciąży wiążą się z wysokim poziomem progesteronu. Jeśli złe samopoczucie, zawroty głowy i mdłości, utrudniają normalne funkcjonowanie, ciężarna powinna skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i odpocząć. Jest to ważne w szczególności, gdy pojawia się u niej ból brzucha z mdłościami, zawrotami głowy i wymiotami. 

Poranne mdłości i zawroty głowy mogą mieć przyczynę w uchu środkowym. Zaburzenia w funkcjonowaniu błędnika występują przez cały dzień, jednak po wstaniu są bardziej nasilone. Zawroty głowy, mdłości, osłabienie i ból brzucha mogą być spowodowane również problemami z układem nerwowym. Pojawiają się m.in. u pacjentów, którzy cierpią na padaczkę. O poranku, na skutek ataków występujących podczas snu, pacjenci z epilepsją są zmęczeni, czują mdłości, zawroty głowy, ból brzucha, bywają splątani. Bóle żołądka, mdłości i zawroty głowy występują także u pacjentów z guzami mózgu.

Nagłe zawroty głowy i mdłości

Poranne zawroty głowy i mdłości występujące nagle u młodych kobiet kojarzy się głównie z ciążą, jednak mogą wystąpić również z innych powodów. Mdłości, zawroty głowy oraz osłabienie pojawiają się, gdy zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki odżywcze nie zostało zaspokojone. Dzieje się tak na restrykcyjnych dietach i głodówkach, stosowanych czasami przez młode dziewczęta. Zawroty głowy, mdłości i uderzenia gorąca pojawiają się za to u kobiet w okresie menopauzy. Ból i zawroty głowy z mdłościami pojawiają się wtedy z powodu gwałtownych spadków poziomu estrogenów. U części kobiet podobne objawy występują, gdy rozpoczyna się u nich okres. Mdłości i zawroty głowy są wtedy związane z silnymi skurczami macicy i bólem brzucha. 

Bóle brzucha, mdłości, zawroty głowy i osłabienie mogą oznaczać początek infekcji wirusowej (np. grypy). Zaburzona odporność organizmu i szybki rozwój wirusów dają gwałtowne objawy, które nie zawsze rozpoczynają się od gorączki. Po jej pojawieniu mogą wystąpić również dreszcze, które wraz z bólem głowy, mdłościami i zawrotami głowy ustąpią dopiero po kilku dniach.

Jeśli zawrotom głowy i mdłościom towarzyszy szum w uszach, istnieje wysokie ryzyko, że pacjent cierpi na przewlekłe schorzenia układu krwionośnego. Objawy takie jak zmęczenie, zawroty głowy, mdłości występują przez cały dzień lub nagle, dlatego w przypadku pojawienia się dodatkowych szumów w uszach, powinno się sprawdzić m.in. przepływy żylne.

Przyczyny zawrotów głowy i nagłych mdłości to również zaburzenia emocjonalne. Ból żołądka, mdłości i zawroty głowy występują, gdy pacjent cierpi na fobię lub nerwicę. Objawy pojawiają się nagle w chwili napięcia nerwowego. Pod wpływem stresu u pacjenta występują mdłości, bóle brzucha i zawroty głowy, które następnie prowadzą do silnych torsji, wymiotów, a niekiedy także do omdlenia.

W kategorii: KOBIETA, ZDROWIE