UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie są przyczyny powstawania polipów jelita grubego?

1266 Views

Polipy w jelicie grubym zawsze wzbudzają niepokój pacjentów. Chorzy obawiają się, że ich występowanie jest równoznaczne z zachorowaniem na raka. Nie zawsze tak jest, dlatego każdy przypadek wymaga szczegółowej diagnostyki i znalezienia przyczyn dolegliwości. Co to są polipy jelita grubego? W jaki sposób przebiega ich leczenie?

Polipy jelita grubego — objawy

Co to jest polip na jelicie grubym? Polipy jelita grubego to najczęściej łagodne zmiany nowotworowe, które występują nawet u 40% pacjentów ze wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Polipy na jelitach w niektórych przypadkach mogą zmienić się w nowotwory złośliwe. Z tego względu wszelkie objawy polipów w jelitach nigdy nie powinny być bagatelizowane. Wskazana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Objawy polipów są niecharakterystyczne. Ich obecność w jelitach często jest wykrywana przypadkowo. Najczęściej pacjenci zgłaszają, że cierpią na krwawienia z odbytu, kurczowe bóle podbrzusza i silne parcie na stolec. Dodatkowo czują, że mają trudności z wypróżnieniem się do końca i dokuczają im zaparcia lub biegunki. Pacjent zauważa również pogarszającą się odporność organizmu. Z powodu biegunek jelita gorzej wchłaniają witaminy i minerały, co zwiększa podatność na infekcje.

Czy polipy jelita grubego bolą?

Polipy w jelicie grubym nie zawsze bolą. Na początku ich występowanie nie wiąże się z żadnymi przykrymi dolegliwościami, zwłaszcza gdy zmiany mają charakter łagodny. Polipy na jelicie grubym zaczynają boleć, dopiero gdy przypadłość jest bardziej zaawansowana. Kurczowe bóle brzucha w połączeniu z krwawieniem z odbytu skłaniają większość pacjentów do szybkiej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Objawy polipów jelita w przypadku nowotworów złośliwych mogą wiązać się z bólem we wszystkich częściach brzucha. Pacjent często nie potrafi określić, gdzie zaczął się ból i jaki jest jego charakter, dlatego udzieleniu mu pomocy i znalezienie przyczyny polipów jelita grubego jest utrudnione.

Polipy jelita grubego — przyczyny

Przyczyny polipa jelita grubego są większe w przypadku pacjentów, którzy spełniają jednocześnie kilka warunków. Ryzyko ich wystąpienia jest wyższe u osób, które mają powyżej 50 lat. Choroba może wystawić w młodszym wieku, jednak prawdopodobieństwo zachorowania jest wtedy niższe. Czynnikiem ryzyka jest również nadwaga i otyłość. Nadmierna masa ciała sprawia, że perystaltyka jelit jest zaburzona, przez co ryzyko pojawienia się polipów wzrasta. Objawy polipów w jelicie grubym pojawiają się częściej, gdy pacjent prowadzi siedzący tryb życia i spożywa dużo tłuszczów.

U kogo jeszcze pojawiają się objawy polipów w jelicie grubym? Przyczyny choroby wiążą się również z paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu. Ryzyko choroby jest większe także, gdy w rodzinie pacjenta występowały polipy. Zdrowie u takich osób powinno się kontrolować profilaktycznie, by wychwycić polipy w ich wczesnym stadium.

Polipy jelita grubego — rodzaje

Objawy polipa w jelitach mogą zależeć od jego rodzaju. Typ polipa jest związany zarówno z jego kształtem, jak i komórkami, z których powstaje. Uszypułowane polipy łączą się ze ścianą jelita za pomocą szypuły. Polipy przysadziste nie mają szypuły i łączą się z jelitem za pomocą szerokiej podstawy. Nieregularny kształt i rozrost jest cechą charakterystyczną polipów kosmkowych.

Typy polipów dzielą się również według przyczyny. Polipy w jelitach mogą mieć charakter nowotworowy i nienowotworowy. Nowotworowe zmiany to gruczolaki, które aż w 90% zmieniają się w złośliwe guzki, oraz gruczolakoraki w gruczolakach. Nienowotworowe polipy to polipy: młodzieńcze, rzekome i hiperplastyczne. Przyczyny polipów w jelitach determinują rodzaj zmian, które pojawiają się w układzie pokarmowym.

Polipy jelita grubego — leczenie

Objawy polipa jelita grubego bywają mało uciążliwe, jednak bez względu na stopień ich nasilenia powinno się podjąć leczenie schorzenia. Nasilający się problem sprawia, że układ trawienny coraz gorzej wchłania witaminy i minerały, a ryzyko przekształcenia łagodnych zmian w złośliwe polipy wzrasta. Objawy polipa na jelicie stają się coraz bardziej dokuczliwe, dlatego bez leczenia stan pacjenta stopniowo się pogarsza.

Przyczyny polipów na jelitach częściowo warunkują sposób ich leczenia. Zmiany powinny być usunięte chirurgicznie. Jeśli ich charakter jest złośliwy, dodatkowo konieczne jest wdrożenie chemioterapii lub radioterapii. Pacjent powinien również zadbać o zbilansowaną, wysokobłonnikową dietę oraz wykluczyć używki. Ponadto ważna jest dbałość o codzienną aktywność fizyczną. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu ilości ruchu na co dzień, ryzyko zachowania na polipy jelita grubego i nawrotu choroby spada. Maleje również ryzyko innych chorób cywilizacyjnych, związanych ze zbyt tłustym i przetworzonym jedzeniem, brakiem ruchu i sięganiem po papierosy i alkohol.

W kategorii: ZDROWIE