UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak radzić sobie z kaszlem alergicznym?

1553 Views

Kaszel alergiczny to zmora alergików. Jest duszący, zakłóca sen i trwa dłużej niż ten przy zwyklej infekcji. Co na kaszel alergiczny warto stosować, by poczuć ulgę? Czy kaszel alergiczny może być mokry? Jak rozpoznać kaszel alergiczny? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Kaszel alergiczny – objawy

Czy kaszel może być alergiczny? Z uczuleniami zmaga się nawet 30% populacji. Chorobie towarzyszy wiele typowych objawów. Jednym z nich jest właśnie kaszel alergiczny. Warto jednak podkreślić, że przy alergii kaszel rzadko kiedy występuje samodzielnie. Alergicznemu kaszlowi towarzyszy zwykle:

 • nieżyt nosa,
 • stan zapalny spojówek,
 • drapania w gardle,
 • ból głowy,
 • zmęczenie.

Jak wygląda kaszel alergiczny? Sam kaszel przy alergii jest suchy, napadowy i długotrwały. Ponadto kaszel podczas alergii sprzyja nawracaniu infekcji. Nie zapominaj więc, by stale wspierać zdrowie. Stosuj dietę bogatą w witaminy i minerały, a w razie poważnych niedoborów – sięgnij po suplementy np. w postaci multiwitaminy.

Jak odróżnić kaszel alergiczny od zwykłego?

Pochodzący od alergii kaszel ma postać suchą. Może przypominać ten, który towarzyszy wczesnym stadiom infekcji. Nie jest jednak tym samym. Jak odróżnić kaszel alergiczny od zwykłego? Przy infekcjach początkowo nieproduktywny kaszel przechodzi w postać produktywną. Przy uczuleniu rozwija się wyłącznie suchy kaszel. Alergia i kaszel mokry nie idą w parze.

Kaszel alergiczny (objaw alergii) trwa dłużej niż ten przy infekcji. Tak długo, jak w organizm poddawany jest wpływowi alergenów, tak długo suchy kaszel przy alergii będzie występował.

Ponadto duszący kaszel przy alergii może występować przez cały rok albo tylko sezonowo. Jeśli podejrzewasz, że masz alergię, a kaszel towarzyszy ci nieustannie – możesz mieć uczulenie na roztocza. Natomiast gdy pojawia się wyłącznie wiosną – może to sugerować uczulenie na pyłki.

Czy kaszel alergiczny może być mokry?

Zastanawiasz się, czy kaszel mokry może być alergiczny? Mokry kaszel alergiczny to rzadkość. Jeśli zmagasz się z mokrym kaszlem, a alergia również daje o sobie znać poprzez katar czy zapalenie spojówek – to znak, że twój organizm walczy jednocześnie z infekcją i uczuleniem.

Jednak, czy przy alergii kaszel jest zawsze wyłącznie suchy? Niekiedy może mieć delikatnie mokrą postać. Nie jest jednak tak produktywny, jak przy infekcji, gdy zaburzona została odporność. Jeśli organizm długo jest poddawany wpływowi alergenów – może pojawić się mokry kaszel alergiczny z bezbarwną wydzieliną z dróg oddechowych.

Co na kaszel alergiczny?

Zastanawiasz się, co pomaga na kaszel alergiczny? Najskuteczniejszym sposobem na to, jak powstrzymać kaszel alergiczny jest unikanie alergenów. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Jeśli nie wiesz, jak złagodzić kaszel alergiczny a objawy są bardzo dokuczliwe – skonsultuj się ze specjalistą, w celu rozpoznania przyczyny odczuwanych symptomów. Pozwoli ci to ograniczyć kontakt z alergenem np. unikanie długich spacerów w czasie pylenia traw.

Niekiedy konieczne jest wdrożenie leków. Jak leczyć suchy kaszel alergiczny? W łagodzeniu objawów stosowane są substancje antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Lekarz może zalecić ci stosowanie tabletek na kaszel alergiczny lub syropu na kaszel alergiczny. 

Domowe sposoby na kaszel alergiczny?

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na kaszel alergiczny? Możesz bez wsparcia specjalisty złagodzić objaw w postaci kaszlu, ale nie wyeliminujesz w ten sposób jego przyczyny. Potraktuj więc każdy domowy sposób na suchy kaszel alergiczny jako wsparcie, a nie panaceum.

Przy kaszlu alergicznym domowym sposobem wartym uwagi są:

 • nebulizacje i inhalacje na kaszel alergiczny,
 • zioła na kaszel alergiczny,
 • domowe syropy na alergiczny kaszel.

Jakie inhalacje na kaszel alergiczny warto wykonywać? Przede wszystkim z soli fizjologicznej. Pozwoli to nawilżyć śluzówkę gardła i zahamuje odruch kaszlu.

To, co na suchy alergiczny kaszel również może pomóc to babcine inhalacje. Niezastąpiony jest tu rumianek pospolity i szałwia lekarska. Dodaj zioło lub olejek do gorącej wody i pochyl głowę nad unoszącą się parą, by szybko poczuć ulgę.

Co na duszący kaszel alergiczny warto stosować? Jeśli odruch jest uporczywy i trwa długo, warto sięgnąć po zioła. Pomocne będą wyciągi 

 • hyzopu lekarskiego,
 • lukrecji gładkiej,
 • miodunki plamistej,
 • pierwiosnka lekarskiego,
 • poziewnika szorstkiego,
 • siwca żółtego,
 • ślazu dzikiego.

Czy to już wszystko, co na suchy kaszel alergiczny warto stosować? Nie zapominaj o domowych syropach! Niezawodny jest syrop z cebuli lub pędów sosnowych. Wystarczy zasypać roślinę cukrem i odstawić aż do puszczenia soku.

Kaszel alergiczny w nocy?

Zwykle osoby uczulone skarżą się na dokuczliwość kaszlu alergicznego w nocy. Problem jest szczególnie wyraźny w okresie zimy. To efekt wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych przez ogrzewane powietrze. W okresie lata podobny efekt wywołuje klimatyzacja.

Nie oznacza to jednak, że przy uczuleniach ataki kaszlu zdarzają się tylko nocą. Poranny kaszel alergiczny zwłaszcza w pozycji leżącej może świadczyć o astmie oskrzelowej, co jest groźnym powikłaniem nieleczonej alergii.

Źródła:

 1. E. Ziętkowska, Z. Ziętkowski i in., Udział pielęgniarki w diagnostyce chorób alergicznych –  testy skórne, „Problemy Pielęgniarstwa” 2010, nr 18 (4), s. 523–528.
 2. A. J. Sałacki, Kaszel, „Medycyna po Dyplomie” 2017, nr 7–8, https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel, dostęp: 17.11.2022 r.
 3. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
W kategorii: ZDROWIE
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.