UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak odchudzić dziecko? 5 powodów, przez które otyłe dzieci powinny przejść na dietę

24256 Views

Otyłość u dzieci 

Jeśli masz otyłe dziecko, na pewno nieraz zwracano ci na to uwagę. Bo otyłość może prowadzić do poważnych chorób, w tym sercowych, przez co martwi tym bardziej, im wcześniej wystąpi. U niektórych wynika z niedoczynności tarczycy czy innych zaburzeń hormonalnych. Ale w większości przypadków otyłe dzieci są takie przez przekarmianie i niedostatek ruchu. Jak odchudzić dziecko?

Spis treści:

Kilka zasad, jak odchudzić dziecko

Na wstępie, musisz pamiętać, że zmiana nawyków będzie dotyczyła całej rodziny. Dzieci robią to, co robią ich rodzice, a nie to, co każemy im robić. Od niemowlęcia uczą się z obserwacji. Dlatego nie znajdziesz poradników w stylu "jak odchudziłam dziecko, a sama przytyłam 5kg". Powinniście razem:

 • Pić więcej wody

Jest ona niezbędna, by zachodziły przemiany metaboliczne, a zatem spalanie kalorii.

 • Jeść regularnie

Zdrowo jest spożywać 5 posiłków dziennie co ok. 3 godziny. Z warzywami lub owocami w każdym.

 • Obniżyć liczbę zjadanych kalorii

Chyba że dziecko nie ma jeszcze 7 lat, wtedy zmienia się zawartość tłuszczy i cukrów w diecie oraz zachęca do większej aktywności fizycznej, ale nie zmniejsza się dostarczanej energii.

 • Zrezygnować ze słodyczy

Możecie sami robić przekąski z owoców i warzyw, gdzie kontrolujecie liczbę zjadanych kalorii, zawartość cukru i ogólną jakość deseru.

 • Wykluczyć ukryte tłuszcze z diety

Otyłe dziecko może przy słodyczach dokonywać wyboru, ale gdy chodzi o ukryte tłuszcze, to nie ma jak im odmówić, skoro większość z nas nie jest świadoma ich obecności. Chodzi o wprowadzenie takich zmian jak niedodawanie majonezu do sałatki czy śmietany do zupy.

 • Zmienić pieczywo na pełnoziarniste

Białe dostarcza pustych kalorii, a ciemne błonnik.

 • Zjadać posiłki bez włączania telewizji

Nie tylko otyłe dzieci, ale każde z nas zjada więcej niż potrzebuje, kiedy jest zajęte. Wykonujemy automatyczne ruchy, nie zwracając uwagi na swój żołądek, czy nie jest pełny.

 • Zażywać ruchu na świeżym powietrzu

Możecie wyjść na spacer czy jeździć rowerami, bo każda aktywność fizyczna jest podstawą w redukcji wagi. Przy niesprzyjającej pogodzie, można się udać na siłownię, basen czy ćwiczyć w domu.

 • Rozmawiać

Choć wydaje się to niezwiązane z odchudzaniem, ważne jest przedstawienie dziecku korzyści, by zachęcić je do współpracy. Nie mów o tych zdrowotnych, o tym na pewno nasłuchało się w szkole i od lekarzy. Podkreśl zalety smukłej sylwetki, zwinności czy poprawę kondycji włosów i paznokci.

5 powodów do zmiany nawyków żywieniowych

Dlaczego warto być jedną z matek, opowiadających historie pod tytułem "jak odchudziłam dziecko"? Bo inaczej może ono cierpieć na różne choroby.

 • Nadciśnienie

Otyłość powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do podnoszenia się ciśnienia krwi, które samo w sobie nie jest niebezpieczne, ale gdy dojdzie do przerostu lewej komory, zwiększa ryzyko zawału. Lub gdy utrzymuje się zbyt długo, uszkadza inne narządy. Ponadto może dawać uciążliwe objawy, takie jak kołatania serca czy duszności.

 • Miażdżyca

Nadmiar tłuszczu odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej, która utrudnia przepływy. Przez nią część komórek organizmu nie otrzymuje odpowiednich ilości tlenu i substancji odżywczych.

 • Choroba wieńcowa

Kiedy miażdżyca powstanie w tętnicach, odżywiających i dotleniających serce, prowadzi do choroby wieńcowej, która zagraża życiu.

 • Zawały

W konsekwencji choroby wieńcowej, gdy któraś z tętnic zostaje całkowicie zaczopowana, przez niedotlenienie dochodzi do martwicy mięśnia sercowego w danym miejscu, czyli zawału.

 • Udary mózgu

Zablokowanie naczyń może spowodować niedotlenienie części mózgu, czyli udar niedokrwienny, lub pęknięcie tętnic z powodu nagromadzonej krwi i zalanie go, czyli udar krwotoczny.

Kiedy nie wiesz, jak odchudzić dziecko, zmagasz się z poważnym problemem, bo otyłość zagraża jego życiu. Aby je ratować, musicie całą rodziną zmienić nawyki, bo dzieci robią to, co dorośli w ich otoczeniu, a nie to, co każe się im robić. Zdrowa dieta i ruch powinny wystarczyć. Jeśli nie, zbadajcie hormony.

W kategorii: ODCHUDZANIE