UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak oczyścić organizm? 3 skuteczne sposoby na detoks organizmu

15630 Views

Detoksykacja organizmu dokonuje się zwykle samoistnie, dzięki pracy nerek i wątroby. Czasem jednak nasza dieta odbiega od naturalnej, bogata w konserwanty i wzmacniacze smaku. Jeśli w danym okresie imprezujemy, spożywamy alkohol, zjadamy fast-foody, toksyny w organizmie gromadzą się szybciej niż jesteśmy w stanie się ich pozbyć. Oto 3 rodzaje diety, które mogą pomóc w takiej sytuacji. Jak oczyścić organizm?

3 skuteczne sposoby na detoks organizmu

Jak każdą dietę, również diety detoksykacyjne należy dobrać indywidualnie do potrzeb danej osoby. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami. Wszystkie one jednak wykorzystują  powszechnie dostępne, zdrowe  produkty.

  1. Głodówka - najbardziej rygorystyczna z metod.

Zaleca się ją wyłącznie osobom zdrowym i niebędącym w ciąży. Przeciwskazania to m.in. cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu pokarmowego, w tym trzustki i wątroby. Taka dieta może przynieść więcej szkód niż korzyści, szczególnie stosowana zbyt długo (przez okres powyżej 2 dni), przez kobiety ciężarne i karmiące, lub przez osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Przy głodówce trzeba pamiętać o piciu wody w ilościach większych niż zwykle, by nie tylko nawodnić organizm, ale też wypłukać te toksyny.

2. Dieta jednostronna

Polega na jedzeniu przez 2 dni tego samego rodzaju pokarmu, na przykład jabłek czy kaszy jaglanej. Warto przy niej wybrać warzywo lub owoc, by dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Ponadto niektóre z nich dodatkowo wspomagają procesy detoksykacji. Są to m.in.:

  • Burak czerwony - eliminuje mocznik z organizmu, usuwa szkodliwe drobnoustroje;
  • Cytryna - wspomaga pracę wątroby - trzeba jednak uważać, by nie zakwasiła organizmu;
  • Jabłko - jego kwasy pomagają usuwać toksyny i regulować pH krwi;
  • Figa - wpływa na pracę wątroby i ma właściwości przeciwpasożytnicze.

Żeby przeprowadzić skuteczny detoks organizmu tą metodą również nie wolno zapominać o piciu dużych ilości wody.

3. Dieta sokowa

Trwa dłużej, bo około 2 tygodni, ale umożliwia sięganie po urozmaicone produkty, co aż tak nie testuje silnej woli. Poza tym, umożliwia diabetykom dostarczanie cukrów w takiej ilości, jakiej potrzebują w danej chwili. Należy przy niej wypijać pół szklanki soku z:

  • Marchwi - będącej bogatym źródłem antyoksydantów, usprawniającej pracę nerek, wpierającej odporność dużą dawką witaminy C i dobrą na wzrok;
  • Buraka - mającego właściwości detoksykacyjne, obniżającego cholesterol i zapobiegającego chorobom nowotworowym;
  • Kiszonej kapusty - bogatej w witaminę C, wapń, fosfor, dostarczającej przeciwutleniaczy i probiotyków w soku.

 Dietą sokową można skutecznie zwalczyć toksyny w organizmie, nie rezygnując jednocześnie z pełnowartościowych posiłków. Unikać trzeba jedynie produktów wysoko przetworzonych, smażonych, pieczonych, pełnych cukru i konserwantów, ogólnie nazywanych niezdrową żywnością.

Jak oczyścić organizm, nie stosując diety?

Na rynku istnieje wiele zróżnicowanych produktów, takich jak plastry przyklejane pod stopami na czas snu. Wyciągają one toksyny z organizmu dzięki odpowiedniej mieszance ziół. Detoksykacja organizmu odbywa się wtedy samoistnie - trzeba tylko pamiętać, by przykleić te plastry. Jest to skuteczne i wygodne rozwiązanie, ale dużo droższe niż na przykład picie wody.

W internecie można znaleźć wiele rad na temat tego, jak oczyścić organizm z toksyn. Dominują diety, ale są też inne skuteczne sposoby. Warto pamiętać, by taki detoks organizmu przeprowadzać regularnie i tak często, jak tylko tego potrzebujemy.

W kategorii: ZDROWIE