UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak działają plastry antykoncepcyjne, jaka jest skuteczność i skutki uboczne?

1040 Views

Plastry antykoncepcyjne to jedna ze skuteczniejszych i łatwiejszych do stosowania metod zapobiegania ciąży. Mogą stosować je dojrzałe kobiety, jak i młode dziewczyny, które nigdy nie były w ciąży. Lista przeciwwskazań do ich używania jest krótka, dlatego sprawdź, czy plastry antykoncepcyjne są na receptę i jak działają. 

Plastry antykoncepcyjne — rodzaje 

Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne? To pierwsze pytanie, które zadają kobiety zainteresowane tą formą zapobiegania ciąży. Tak, wysoka skuteczność to główna zaleta plastrów antykoncepcyjnych. Jakie rodzaje najefektywniej zapobiegają ciąży? Nazwy plastrów antykoncepcyjnych i ich dokładny skład mają niewielkie znaczenie dla ich skuteczności. Każdy rodzaj ma wskaźnik Pearla na poziomie poniżej 1. Pomiędzy poszczególnymi plastrami występują jedynie małe różnice dotyczące zawartości hormonów, które umożliwiają dopasowanie tej metody antykoncepcji do potrzeb większej liczby pacjentek. Ponadto rodzaje plastrów antykoncepcyjnych różni ich cena i estetyka wykonania.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne w zależności od ich rodzaju? Gdzie naklejać plastry antykoncepcyjne różnych producentów? Wszystkie plastry stosuje się tak samo. Każdy producent w ulotce dołączonej do plastrów wskazuje, gdzie powinno się je nalepić, jak zrobić to prawidłowo i kiedy zdjąć zużyty plaster ze skóry.

Plastry antykoncepcyjne — skuteczność

Kobiety zastanawiają się często, czy wybrać plastry antykoncepcyjne, czy tabletki. Obie metody to antykoncepcja hormonalna o wysokim stopniu skuteczności. Plastry w porównaniu do tabletek rzadziej dają skutki uboczne w postaci wzrostu wagi i wahań nastroju. Ponadto łatwiej przerwać ich stosowanie. Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych wynosi 0,9 według wskaźnika Pearla. Oznacza to, że mniej niż 1 kobieta na 100 stosujących plastry antykoncepcyjne w ciągu 12 miesięcy zajdzie w ciążę. Za metody antykoncepcji o wysokiej skuteczności uznaje się wszystkie, dla których wskaźnik Pearla wynosi mniej niż 2.

Plastry antykoncepcyjne bez recepty nie są wydawane. Z tego względu oferty sprzedaży plastrów antykoncepcyjnych bez recepty należy omijać, nawet gdy cena jest atrakcyjna. Plastry tego typu mogą być przeterminowane lub uszkodzone, gdyż pochodzą z niesprawdzonych źródeł.

Jak działają plastry antykoncepcyjne? 

Kiedy zaczynają działać plastry antykoncepcyjne? Plaster uwalnia hormony od razu po przyklejeniu na skórę. Organizm od razu je wchłania, dlatego najlepsze plastry antykoncepcyjne szybko zapobiegają owulacji, gdy rozpocznie się ich stosowanie w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. Jak działają plastry antykoncepcyjne? Zawarte w nich hormony przenikają przez skórę do organizmu i podnoszą poziom progesteronu, by nie dochodziło do owulacji. Podobnie działają hormony po zapłodnieniu, gdy wysoki progesteron hamuje kolejne owulacje przez cały czas trwania ciąży.

Dla kogo są plastry antykoncepcyjne? Ich działanie jest skuteczne, dlatego to metoda dla kobiet, którym zależy na maksymalnej ochronie przed nieplanowaną ciążą. Mogą stosować je kobiety w każdym wieku, które chcą jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, dzięki regularnym wizytom u ginekologa.

Plastry antykoncepcyjne — skutki uboczne

Jak stosować plastry antykoncepcyjne, by ograniczyć skutki uboczne? Gdzie przyklejać plastry antykoncepcyjne, by zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych? Rodzaj skutków ubocznych i ryzyko ich wystąpienia to kwestia indywidualna. To, jak działają plastry antykoncepcyjne, nie ma większego wpływu na działania niepożądane. Wszystkie niepokojące objawy powinno się zgłaszać ginekologowi podczas wizyty kontrolnej.

Po jakim czasie działają plastry antykoncecpyjne i kiedy pojawiają się ewentualne skutki uboczne? Część skutków ubocznych może pojawić się już pierwszego dnia. Objawy takie jak rozdrażnienie i lekki ból piersi zwykle mijają samoistnie, gdy organizm przyzwyczai się do nowego poziomu hormonów. Plastry w żaden sposób nie wpływają na odporność, dlatego infekcja na początku ich stosowania jest zbiegiem okoliczności.

Plastry antykoncepcyjne a tycie 

Najczęściej zgłaszanym skutkiem ubocznym dla plastrów antykoncepcyjnych jest tycie. Panie narzekają na wzrost wagi nawet o kilka kilogramów już w pierwszych tygodniach stosowania antykoncepcji. Przyrost wagi jest w tym przypadku związany z zatrzymaniem wody w organizmie. Można go uniknąć, stosując multiwitaminy zawierające skrzyp polny, pokrzywę lub inne zioła o delikatnym działaniu moczopędnym.

Plastry antykoncepcyjne a waga związana z odkładaniem się tkanki tłuszczowej – plastry same w sobie nie powodują tycia. Przyczyną przybierania na wadze jest dodatni bilans energetyczny, czyli spożywanie większej ilości kalorii niż spala organizm.

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

Cena plastrów antykoncepcyjnych bez recepty bywa niska, gdyż nielegalnie sprzedają je osoby prywatne. Cena plastrów antykoncepcyjnych na receptę jest wyższa i zależy od marży apteki oraz producenta. Ile kosztują plastry antykoncepcyjne na miesiąc? Ich stosowanie wiąże się z reguły z wydatkiem kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Tanie plastry antykoncepcyjne to zwykle środki starszej generacji, które mogą dawać więcej skutków ubocznych. To, jakie plastry antykoncepcyjne wybrać, nie powinno zatem zależeć jedynie od ceny, a również od samopoczucia pacjentki.

Plastry antykoncepcyjne — kiedy zaczynają działać?

Działanie plastrów antykoncepcyjnych zaczyna się od razu po ich przyklejeniu. Jeśli rozpocznie się ich stosowanie w połowie cyklu, nie zatrzymają owulacji. W takim przypadku należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną (np. prezerwatywę) do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki. Dzień rozpoczęcia ich stosowania ma kluczowe znaczenie dla tego, czy plastry antykoncepcyjne działają od razu.

Kiedy przykleić plastry antykoncepcyjne, by uniknąć konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji? Najlepiej przykleić je pierwszego dnia miesiączki, czyli w dniu rozpoczęcia cyklu. Wtedy poziom hormonów wzrośnie na tyle, by nie dopuścić do owulacji w rozpoczętym cyklu. Od kiedy działają plastry antykoncepcyjne, gdy zaczyna się ich używać po owulacji? Lekarze zalecają, by unikać przyklejania plastrów w drugiej połowie cyklu. Plaster działa wtedy od razu, jednak może przesunąć okres.

Gdzie przykleić plastry antykoncepcyjne? 

Gdzie naklejać plastry antykoncepcyjne? Kobiety mogą je na ramieniu, dole brzucha, plecach i pośladkach. Wskazany jest wybór miejsca z mniejszą zawartością tkanki tłuszczowej pod skórą, gdyż to, po jakim czasie działają plastry antykoncepcyjne, zależy od szybkości wchłaniania hormonów. Grubsza warstwa tkanki tłuszczowej spowalnia działanie antykoncepcji i obniża jej skuteczność. Od kiedy działają plastry antykoncepcyjne na ramieniu? Zewnętrzna część ramienia to miejsce polecane na plaster ze względu na to, że skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą jest wysoka od pierwszego dnia. 

Plastry antykoncepcyjne — przeciwwskazania

Ulotka plastrów antykoncepcyjnych zawiera pełną listę przeciwwskazań do ich stosowania. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest niezalecane u kobiet otyłych. Wadą plastrów antykoncepcyjnych jest w tym przypadku brak odpowiedniego wchłaniania hormonów przez skórę. Ponadto nie można używać plastrów w przypadku choroby wieńcowej, zakrzepicy, u kobiet z żylakami i zaburzeniami krzepnięcia. Plastry antykoncepcyjne a palenie papierosów? W tym przypadku również powinno się unikać tej metody zapobiegania ciąży z powodu zwiększonego ryzyka chorób układu krwionośnego u palaczek.

Plastry antykoncepcyjne a trądzik? Jeśli kobieta cierpi na trądzik, plastry antykoncepcyjne mogą ograniczyć liczbę nowych wyprysków dzięki wyrównaniu poziomu hormonów. Dodatkowo kurację przeciwtrądzikową na bazie hormonów warto uzupełnić o minerały i witaminy w dobrze przyswajanej formie. Jeśli trądzik pojawia się po zastosowaniu plastrów, powinno się sprawdzić, jakie hormony zawiera środek. Zmiana plastrów na inne i uzupełnienie diety w witaminy zwykle przynoszą poprawę.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO, KOBIETA