UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak dbać o tatuaż? O pielęgnacji nie tylko świeżych tatuaży

1355 Views

Jak pielęgnować tatuaż?

Tatuaż to permanentna ozdoba skóry. Z tego powodu wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie chcielibyśmy, żeby wyblakło to, co próbowaliśmy uwiecznić, a tym bardziej żeby doszło do komplikacji. Ponieważ skóra, która stanowi nasze połączenie ze światem zewnętrznym jest mocno unerwiona, powikłania po tatuażu bywają uciążliwe. Swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, a w najgorszych przypadkach objawy infekcji, zdarzają się tym częściej, im mniej profesjonalne było wykonanie "dziary". Jak dbać o tatuaż?

Spis treści:

Kilka rad, jak dbać o tatuaż

Załóżmy, że wszystko przebiegło gładko. Skóra i tak została podrażniona, więc potrzebuje pielęgnacji. A sam obraz z biegiem lat nieco wyblaknie. Wymaga odświeżania przez to, że nasze komórki umierają i są zastępowane nowymi, które nie zawsze zdołają "złapać" całą objętość tuszu. Rady dotyczą więc dwóch kategorii.

Świeży tatuaż:

 • Dbanie o niego zaczyna się od zabezpieczenia mikroskopijnych ran przez tatuatora

Może to zrobić przy użyciu folii, bandaża lub gazy. Każdy taki zabieg ma na celu ochronę przed powstaniem dużego strupa krwi.

 • Rany przemywa się zgodnie z zaleceniami

Nie można tego zaniechać ani przemywać niewłaściwymi środkami. Na pewno wyklucza się perfumowane i silnie barwione środki higieny, a także te, które prowadzą do wysuszenia skóry.

 • Czasem potrzeba dodatkowych kosmetyków

U niektórych osób konieczne jest stosowanie maści, z których zwykle poleca się na tatuaż bepanthen baby maść ochronna lub alantan.

 • Wystawia się na świeże powietrze

Żeby skóra mogła oddychać i ulegać procesom gojenia.

 • Chroni się przed zanieczyszczeniami

Zatem musimy odsłaniać świeży tatuaż, ale nie wtedy, gdy wokół krąży chmura kurzu.

 • Nie dotyka się go

To bardzo ważne, ponieważ nietrudno o stan zapalny, kiedy dotykamy tatuażu dłońmi, którymi chwytamy także inne rzeczy.

 • Odstawia się alkohol na 3 dni

Alkohol rozrzedza krew, dlatego nie służy gojeniu się rany.

 • Trzeba zrezygnować z sauny, solarium, pływalni i opalania się na słońcu.

Każda z tych aktywności wysusza skórę.

Z kolei gdy rany już się zagoją i przejdziemy pozytywnie kontrolę w salonie tatuażu (warto się na nią udać po miesiącu), pielęgnacja obejmuje:

 • Stosowanie kremów nawilżających

Na tatuaż bepanthen krem może być za ciężki, dlatego w przypadku tej firmy poleca się raczej maści. Warto skonsultować się przy doborze kosmetyków z tatuatorem lub dermatologiem.

 • Używanie środków z filtrem UV

To dlatego, że kolory bledną na słońcu. Tak, jak rozjaśniają nam się włosy.

 • Smarowanie olejkiem migdałowym

Sprzyja on konserwacji.

A jeśli niepokoją nas objawy?

Nawet kiedy wiesz, jak dbać o tatuaż, może się zdarzyć, że nie zagoją ci się rany. Początkowo niektóre z objawów są normalne. Dotyczy to nawet opuchlizny. Jeśli jednak nie schodzą po upływie 48 godzin, nie są to akceptowalne powikłania po tatuażu. Może to być oznaka zakażenia lub alergii. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego salonu tatuażu, w którym najpierw zalecą nam sprawdzenie u lekarza uczuleń, chorób przewlekłych czy krzepliwości krwi.

Czym się nie martwić?

 • Zaczerwienie i opuchlizna

Mają prawo występować przez 2 dni.

 • Sączenie się płynów z tatuażu

Najczęściej wycieka tusz, wymieszany z osoczem krwi. Może to trwać parę dni - do czasu zagojenia się ran.

 • Stan podgorączkowy

Z reguły jesteśmy rozgrzani tylko w wytatuowanym miejscu, gdzie pojawia się stan zapalny. Może jednak wystąpić bardziej ogólna reakcja organizmu.

 • Ból

Dopóki ukłucia się nie zagoją, tatuaż boli, nawet przy obowiązkowym smarowaniu maściami.

 • Zasinienie

To normalne, gdy krew z przekłutych naczyń krwionośnych rozlewa się pod skórą i tworzy siniaki. Nawet gdy przyjmą żółty kolor, nie ma powodu do paniki, to nie objaw żółtaczki.

 • Swędzenie

Kiedy zagoją się rany, łuszczy się skóra, co wywołuje swędzenie, które jednak musimy ignorować i ratować się kremami.

Jeśli występuje u Ciebie jakiś objaw, który w żaden sposób nie pokrywa się z powyższymi opisami, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Wiedząc jak dbać o tatuaż, łatwiej zachować go w dobrym stanie, tak samo jak kondycję skóry. Pielęgnacja obejmuje głównie nawilżanie, ochronę przed słońcem i zanieczyszczeniami. Dobrze też mieć świadomość, jakie skutki nakłuć są normalne, a jakie powinny nas niepokoić. Bo im szybciej skonsultujemy się z lekarzem w razie poważniejszego problemu, tym łatwiej będzie nam się tego problemu pozbyć.

W kategorii: URODA