Jajka w diecie odchudzającej
Jajka, jak to nabiał, dostarczają pełnowartościowe białko i wapń, ale też nienasycone kwasy tłuszczowe, które częściej spotykane są w roślinach niż produktach zwierzęcych. Ponadto mają niski indeks glikemiczny. I dzięki tej małej zawartości cukrów są bezpieczne dla osób odchudzających się i diabetyków. Dlaczego warto jeść jajka na diecie?
Spis treści:
Jajka na diecie - korzyści
Poza wyżej wymienionymi korzyściami, jajka sprzyjają także:
Zawierają ważne witaminy i kwas foliowy.
- Wzmocnieniu zębów i kości
Dowolne danie z jajek, oprócz wapnia, dostarczy fosforu.
Są bogatym źródłem witaminy A, tak samo jak niektóre grzyby, więc efekt wzmocnią jajka faszerowane pieczarkami. Dodatkowo mają spore ilości luteiny.
- Obniżaniu poziomu cholesterolu
Gdy spożywamy je regularnie, lecytyna wraz z nienasyconymi tłuszczami prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
Zawierają kwasy omega3.
Jajka na diecie: ograniczenia
Wiadomo, że nawet najzdrowsza żywność w nadmiarze szkodzi. Jak to jest z jajkami?
- Zdrowa osoba może zjeść do 10 sztuk w tygodniu.
- Po zdiagnozowaniu chorób serca czy nadciśnienia krwi, choć nie wykazano bezpośredniego związku, zaleca się zmniejszenie liczby do 3.
- U niektórych osób jajka wywołują biegunki.
- Dieta oparta wyłącznie na nich jest niebezpieczna, bo jałowa, pozbawiona chociażby węglowodanów.
- Popijane zimną wodą wywołują ból, jakbyśmy mieli kamień w żołądku.
5 przepisów na śniadanie z jajek
Jako że zmniejszają łaknienie, najlepiej zaczynać dzień właśnie od jajek. Jednak podawane wciąż w tej samej formie, mogą szybko się znudzić i zrobić mdłe w naszym odczuciu, więc dobrze znać na nie różne metody.
Można do niego dodać różne przyprawy i warzywa, wzmacniając prozdrowotne właściwości. Na przykład natka pietruszki działa oczyszczająco, a brokuły dostarczają potasu. Robi się go ze zmieszanych w miseczce jajek, wylanych na patelnię, tak by rozpłynęły się na jej powierzchni, a kiedy się częściowo zetną, można położyć dodatki. Najtrudniejszą częścią jest przerzucenie omletu, by przypiekł się z drugiej strony. Trzeba wyczekać moment, w którym się nie rozpadnie, bo nie jest już surowy.
Czy to z łososiem, czy szczypiorkiem, pasta jajeczna to zdrowy dodatek na kanapki. Przygotować ją można w prosty sposób, krojąc jajka ugotowane na twardo w drobne kosteczki i mieszając z majonezem lub awokado dla uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przyprawić do smaku.
W tym przepisie należy oddzielić białka od żółtek, ubić z nich pianę ze szczyptą soli i podpiec aż się zarumienią. Następnie kładzie się żółtka na "chmurce", sypie szczypiorkiem i zjada na chlebie razowym. Jest to pomysł na zdrowe i kreatywne danie z jajek.
Przepis trudny, ale zdecydowanie wprowadza urozmaicenie i pozwala zaimponować poczęstowanym osobom. Żeby tak przygotować jajko, trzeba wbić je do wody z octem i pilnować, by gotowało się na wolnym ogniu. Wyjąć po ścięciu białka.
Daje się do nich tyle samo bananów, co jaj i łyżek mąki. Jest to więc dobry sposób na śniadanie z jajek na słodko.
Jajka faszerowane pieczarkami
Czy na śniadanie, czy na imprezy, są dobrą odmianę od zwykłej jajecznicy lub zapiekanki. Niektórzy przygotowują je na Wielkanoc, zgodnie z rodzinnymi tradycjami. Na 6 jaj przypada 300g pieczarek, pół cebuli, pół pęczka natki pietruszki, po łyżce masła i oleju oraz przyprawy.
Ugotowane na twardo żółtka rozgniata się w misce, zostawiając do faszerowania łupiny z połówek białka. Kroi się i podsmaża cebulę i pieczarki, doprawiając solą i pieprzem do smaku. Po ostudzeniu sieka się je lub mieli z natką pietruszki, a następnie miesza z żółtkami i, opcjonalnie, z majonezem lub jogurtem dla uzyskania pożądanej konsystencji. Gotowy farsz wciska się do białek.
Jajka na diecie dostarczają dużej ilości substancji odżywczych a małej liczby kalorii. Są dobrze tolerowane przez diabetyków, ale gorzej znoszą ich jedzenie osoby o problemach z układem krwionośnym. Można je przyrządzać na różne sposoby. Dzięki temu nawet codzienne śniadania z jajek nie wywołają monotonii.