UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Dieta zupowa - efekty, zasady, dla kogo jest ten rodzaj diety?

14822 Views

Dieta zupowa jak działa i jakie przynosi efekty

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, próbujemy różnych rzeczy. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się jedzenie zup przez tydzień, w celu redukcji wagi. Jednak, jak każda restrykcyjna dieta, ta również ma pewne przeciwskazania, a stosowana na dłuższą metę może wyniszczać organizm. Komu się ją zaleca, a kto nie powinien odchudzać się w taki sposób? Jakie ma dieta zupowa zasady?

Spis treści:

Czym jest dieta zupowa?

To wcale nie nowinka. Takie diety istniały od dziesięcioleci, po prostu teraz zyskują na popularności. Na początku (w 1980 roku) opierały się na kapuśniaku, ale z czasem stawały się bardziej urozmaicone. Najprościej zrozumieć istotę rzeczy wiedząc, jakie ma podstawowa dieta zupowa zasady.

  • Trwa tydzień

W przeciwnym razie mogłaby wyjałowić organizm. Poza tym, gdy układ pokarmowy przyzwyczai się do zup, może mieć później trudności z trawieniem stałych pokarmów, dlatego nie można przesadzać z tego typu dietami.

  • Dopuszcza każdy rodzaj zupy

To znaczy: zupy kremowe, zupy na bazie bulionu i warzywne wywary. Dzięki temu nie musimy rezygnować z wartości odżywczych chudego mięsa czy odtłuszczonego nabiału.

  • Wymaga gotowania

Samodzielnie przygotowane potrawy są zdrowsze niż gotowe do odgrzania w mikrofali.

  • Zupy je się bez białego ryżu czy makaronu

Produkty te zawierają węglowodany, niesprzyjające utracie wagi. Tak samo powinniśmy zrezygnować z zup, do których wrzuca się pokrojone w kostkę ziemniaki. Można za to jeść brązowy ryż.

  • Do picia dopuszcza wodę

Woda jest środowiskiem zachodzenia przemian metabolicznych, dlatego na każdej diecie zaleca się picie dużych jej ilości. Jednak ta zasada oznacza wykluczenie soków, co jest dodatkową restrykcją.

  • Pozwala na śniadanie bez zupy

Na pierwszy posiłek dnia możemy wybrać odtłuszczony jogurt, pełnoziarniste pieczywo czy świeże owoce. Po ostatnie wolno sięgać także w roli przekąski. Jednak popularna opinia głosi, że ta dieta może się bez tego obyć. By zaspokoić łaknienie wystarczy zjadać wiele małych porcji.

  • Dodatkowe posiłki

Można sięgnąć po świeży owoc, chude, gotowane mięso czy surowe warzywa w ramach posiłków poza zupami.

  • Nie jest dla wszystkich

Częścią tego, jakie ma dieta zupowa zasady, są zdrowotne obostrzenia. Podjąć jej się można wtedy, gdy nie cierpimy z powodu chorób tarczycy czy nietolerancji pokarmowych. Nie jest wskazana również dla ciężarnych.

Jakie daje dieta zupowa efekty?

Choć zdrowo jest chudnąć 1kg w tygodniu, to dieta polegająca na jedzeniu zup pozwala najczęściej na 2-3, a w rekordowych przypadkach do 9 kilogramów tygodniowo. Stąd byłoby to niebezpieczne stosować ją dłużej niż przez 7 dni. Tak samo trzeba uważać na spożywane produkty, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy czy zakwaszenia organizmu. Z zalet, dieta zupowa efekty może mieć również takie, że wypłucze toksyny. To szczególnie ważne, gdy oprócz zbędnych kilogramów chcemy pozbyć się cellulitu.

Dieta zupowa przepisy

Zależnie od tego, jaki jej rodzaj wybierzemy, możemy przeżyć tydzień na kapuśniaku czy rosole z kury, a  możemy zajadać codziennie 5 rodzajów zupy. I to każdego dnia w innym wydaniu. Jakie ma najbardziej polecane dieta zupowa przepisy?

  • Rosół z warzywami

Gotowany na chudym drobiu, który można zjeść w zupie lub jako osobny posiłek, z dodatkiem wzmacniającego odporność czosnku i niskoskrobiowych warzyw, takich jak rzepa czy marchewki. Dla koloru i właściwości wspierających odchudzanie można go przyprawić kurkumą.

  • Kapuśniak

Oczywiście wegański, bo czerwone mięso, na którym często jest gotowany, zawiera zbyt wiele tłuszczu dla diety odchudzającej. Powstaje z kapusty, cebuli, zielonej papryki, marchewki, czosnku, selera, ziół, pomidorów i dużych ilości wody. Lub bez pomidorów, jeśli nie chcemy, żeby był czerwony.

Dieta zupowa jest dość restrykcyjna, dlatego nie zaleca się stosowania jej przez okres powyżej 7 dni. Daje świetne efekty, jeśli chodzi o redukcję wagi. Jednak nie dostarcza wszelkich potrzebnych składników, więc na dłuższą metę może wyniszczać organizm.

W kategorii: ŻYWIENIE