UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Detoks sokowy – dlaczego dieta sokowa ma sens? 5 przepisów na odchudzające soki

24239 Views

Dieta sokowa – na czym polega i komu jest polecana?

Dieta sokowa, jak każdy detoks, nie nadaje się do stosowania na co dzień, ale w rozsądnie dobranym okresie czasu może przynieść nam dużo dobrego. Detoks sokowy pozwala oczyścić organizm, zgubić zbędne kilogramy i odzyskać uczucie lekkości. Ponadto bogactwo wyboru owoców i warzyw umożliwia utrzymanie różnorodności czy pełni wartości posiłków. Problemem jest jedynie płynna konsystencja, która z jednej strony ułatwia wchłanianie substancji odżywczych, a z drugiej nie daje uczucia sytości. Można się wtedy pocieszać, że to tylko trzy dni. Choć istnieją też inne, jednodniowe i tygodniowe rodzaje tej diety.

Spis treści:

Detoks sokowy - co przed nim?

Drastyczne zmiany nawyków nie służą zdrowiu. Zatem zanim podejmiemy się jakiejkolwiek rygorystycznej metody odchudzania, należy przygotować do niej organizm, stopniowo ograniczając czy zmieniając spożywane pokarmy. Dieta sokowa, konkretnie, wymaga kilku dni, podczas których po kolei rezygnuje się ze słodyczy, mięsa i nabiału na rzecz ulubionych owoców i warzyw. Wszelkie używki, czyli alkohol, kawa, herbata, a gdy to możliwe także papierosy, również powinny być odstawione, by zadziałał detoks sokowy. Zamiast z kofeiny, energii można dostarczać sobie wtedy z ziół, na przykład imbiru w gorącej wodzie z cytryną, która również oczyszcza organizm.

Przygotowanie wymaga też badań lekarskich, bo nigdy nie mamy pewności, czy nie znajdujemy się w grupie objętej przeciwwskazaniami: ciężarnych, chorych na cukrzycę, anemię, nadczynność tarczycy, choroby serca, niewydolność nerek czy wątroby.

Najlepiej podjąć detoks sokowy latem lub jesienią, kiedy znajdziemy dość świeżych produktów w sklepie czy ogródku.

Przebieg diety sokowej

Kiedy już ją zaczniemy, warto odpuścić sobie intensywny wysiłek fizyczny, ale możemy normalnie funkcjonować i chodzić do pracy. Jeśli chodzi o same posiłki:

 • Dzień powinno się zaczynać szklanką ciepłej wody z cytryną dla pobudzenia metabolizmu,
 • Na śniadanie możemy wybrać dowolny przepis na sok owocowy - chodzi o to, by zacząć od słodkiego napoju dla dostarczenia sobie energii,
 • W dalszej części dnia należy używać więcej warzyw, szczególnie zielonych części, by dostarczać błonnika a nie cukrów prostych,
 • Warto sprawdzać zawartość witamin i soli mineralnych w produktach - komponować posiłki tak, by możliwie zaspokajać dzienne zapotrzebowanie,
 • Wypija się 5-6 szklanek w równych odstępach czasowych (ok. 3 godzin),
 • Dopuszczalne jest użycie przypraw, często nawet wskazane - bazylia czy kurkuma wspomagają proces oczyszczania organizmu z toksyn,
 • Napojów się nie słodzi.

Sok z buraka przepis na niego i inne soki

Są warzywa i owoce, które tuczą, a są takie, które mają właściwości odchudzające i sprzyjające detoksykacji. Z tego względu lepiej poznać sprawdzone receptury, zamiast wrzucać co się nawinie do sokowirówki.

 • Napój energetyczny

Na diecie sokowej może nam czasem brakować energii. Wtedy z pomocą przychodzi napój z buraka. Co ciekawe, warzywo to po ugotowaniu traci część wartości odżywczych, więc zgłębienie, jaki jest na taki sok z buraka przepis, przyda nam się nie tylko na czas detoksykacji. Potrzebne nam są tylko: sokowirówka, 1 burak, 2 pomarańcze i 4 truskawki.

 • Sok na przemianę materii

Ten przepis na sok jest równie prosty. Wystarczy burak, zielony ogórek, 3 marchewki i imbir w roli przyprawy. Nie dostarcza wielu kalorii, więc sprawdzi się przy odchudzaniu.

 • Zielona bomba witaminowa

Z 3 marchwi, 2 łodyg selera, natki pietruszki i garści szpinaku, skropionych sokiem z cytryny, otrzymujemy pyszny napój witaminowy, który samym kolorem kojarzy się z oczyszczaniem organizmu i utratą wagi.

 • Sok jarmużowy

Jarmuż jest uznawany za jeden z polskich superfood, bo dostarcza wielu składników odżywczych w małej porcji. Dlatego jego płynne połączenie z ogórkiem, jabłkiem i selerem naciowym to dobry pomysł na posiłek w trakcie diety.

 • Żółty koktajl owocowy

Na śniadanie doskonale sprawdzi się sok z banana i cytryny, doprawiony łyżeczką startego imbiru, który doda energii.

Detoks sokowy ma sens, gdy stosowany jest przez kilka dni, ze wcześniejszym przygotowaniem i stopniowym rozszerzaniem diety po jego zakończeniu. Niesie jednak ze sobą zbyt duże ryzyko dla osób starszych, młodych, ciężarnych, karmiących i cierpiących na niektóre choroby. Dlatego każda dieta powinna być dobrana indywidualnie do osoby. Lecz jeśli nie ma przeciwwskazań, to ta konkretna doskonale oczyszcza organizm, pobudza metabolizm i wspomaga redukcję wagi.

W kategorii: ODCHUDZANIE