UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Czym jest naczyniak i jakie są jego rodzaje?

1105 Views

Naczyniak jest rodzajem niezłośliwego nowotworu powstającego z naczyń krwionośnych. Bardzo często zauważalny jest wśród noworodków i małych dzieci, ale w większości przypadków znika w przeciągu kilku lat. Naczyniaki to nie tylko przypadłość dziecięca, ale również dorosłych. Sprawdź czym jest naczyniak, a także jakie są rodzaje.

Co to jest naczyniak?

Tak jak już wspomnieliśmy naczyniak jest przykładem niezłośliwego nowotworu. Może powstawać na skórze, w tkance podskórnej oraz na narządach, np. naczyniak na wątrobie czy naczyniak kręgosłupa.  Jak powstaje naczyniak? Naczyniaki powstają z włośniczek (drobnych naczyń włosowatych krwionośnych lub limfatycznych) i przyjmują różowo-czerwoną, ograniczoną i wypukłą postać na skórze, tkance lub narządzie. Naczyniaki niezłośliwe powstałe z naczyń krwionośnych można podzielić na: włośniczkowe, jamiste, groniaste, obłoniaki, kłębczaki, ziarniniaki i naczyniakomięsaki. 

Naczyniak u niemowlaka

Naczyniaki u noworodków i niemowląt nazywane bywają “pocałunkiem bociana”, są to zazwyczaj naczyniaki płaskie. Noworodek może urodzić się już z naczyniakiem, zazwyczaj na skórze. Naczyniak u niemowlaka może pojawić się również w ciągu pierwszych, kilku tygodni. Naczyniaki rozrastają się w przeciągu kilku miesięcy, a do ukończenia roczku uzyskują już ostateczną postać. Niedoświadczeni rodzice martwią się o zdrowie malucha i  na początku bardzo niepokoją się taką rosnącą zmianą skórną, ale nie trwa to długo. Pediatrzy szybko uspokajają. Naczyniaki występują u ok. 10% dzieci, głównie dziewczynek.

Naczyniak u noworodka czy zniknie?

Widok dziwnej, czerwonej plamy na ciele nowo narodzonego dziecka wzbudza pewne wątpliwości. Gdy rodzice wiedzą już, że to z całą pewnością naczyniak to od razu zastanawiają się czy naczyniak zniknie? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie tak. Większość naczyniaków zanika w pierwszych latach życia dziecka. Do 9 roku życia ślad po naczyniaku powinien zniknąć, pozostaje jedynie delikatna plamka lub skupisko naczyń włosowatych.

Naczyniak u niemowlaka do jakiego lekarza

Jeżeli zauważysz u dziecka naczyniak to od razu skieruj się do lekarza pierwszego kontaktu, czyli pediatry Twojego dziecka. Większość naczyniaków jest łagodna i nie stwarza zagrożenia, ale mimo to warto skonsultować to ze specjalistą. Jeżeli wizyta u pediatry jest dla Ciebie niewystarczająca to z pomocą może przyjść dermatolog lub onkolog. Do tego drugiego wybierz się szczególnie gdy widoczny naczyniak szybko się powiększa, krwawi, zmienia kolor lub jest trudny w pielęgnacji.

Naczyniak u dziecka

Naczyniaki powstałe w wieku niemowlęcym pozostają z dzieckiem do 7-9 roku życia. Po tym czasie naczyniaki w większości przypadków zanikają pozostawiając po sobie delikatną plamkę. Zanik naczyniaków z wiekiem przyczynia się do znacznej różnicy w odsetku dzieci z naczyniakami w porównaniu do niemowląt. To normalne zjawisko wynikające ze specyfiki zmiany skórnej jaką jest naczyniak. Naczyniaki u dzieci mogą być widoczne gołym okiem, np. jako naczyniaki na skórze, naczyniak na ustach czy naczyniak na nodze. Dzieci mogą mieć kilka naczyniaków, o różnych kształtach i w różnych miejscach na ciele.

Naczyniak u dorosłych

Naczyniaki mogą pojawić się również u dorosłych. Pojawiają się zazwyczaj w okolicach 30-40 roku życia i są to głównie niezłośliwe naczyniaki jamiste. Naczyniaki dorosłych powstają w poszerzonych przestrzeniach naczyniowych wypełnionych krwią. Naczyniaki u dorosłych występują w różnych miejscach na ciele, nie ma typowego miejsca dla tej przypadłości. Naczyniaki na skórze, naczyniaki na kręgach, naczyniaki na powiece - wszystkie mogą pojawić się w dorosłym życiu. Tak samo jak w przypadku naczyniaków niemowlęcych, naczyniaki dorosłych również mogą samoistnie zniknąć. Niekiedy potrzebne są zabiegi operacyjne lub leczenie. W większości przypadków naczyniaki są łagodne, ale mogą wystąpić również złośliwe naczyniaki, np. mięsak Kaposiego.

Rodzaje naczyniaków

Naczyniaki w większości przypadków są łagodne, ale bywają również takie, które są złośliwe. Podział naczyniaków:

Naczyniaki niezłośliwe:

 • Naczyniak krwionośny włośniczkowy - najczęstszy, występuje na skórze, błonach śluzowych, narządach (np. naczyniak w mózgu, naczyniak w wątrobie).
 • Naczyniak krwionośny jamisty - występuje w postaci jam wypełnionych krwią, głównie obecny jest na skórze, naczyniak w mięśniach i jako naczyniak w kościach.
 • Naczyniakomięsak gładkokomórkowy - bardzo rzadko występujący, bolesny.
 • Obłoniak - powstaje z komórek przydanki (zewnętrznej warstwy tętnic), obecny głównie w skórze i tkankach miękkich.
 • Występują również naczyniaki: groniaste, kłąbczaki oraz ziarniaki naczyniowe.

Naczyniaki złośliwe (nowotwory, raki):

 • Śródbłoniak złośliwy krwionośny - bardzo agresywny, łatwo dochodzi do przerzutów. Występuje głównie w tarczycy, sutku oraz śledzionie i wątrobie.
 • Mięsak Kaposiego - naczyniak tkanek miękkich, rzadko dochodzi do przerzutów.
 • Obłoniak złośliwy.

Poza wypisanymi naczyniakami krwionośnymi istnieją również naczyniaki limfatyczne, ale za występują one to znacznie rzadziej. 

Naczyniaki leczenie

Z dotychczasowej lektury artykułu wiesz, że nie każdy naczyniak wymaga leczenia, a jedynie obserwacji. Niektóre naczyniaki znajdują się w niekorzystnych miejscach lub stają się problematyczne i wtedy oczywiście wymagają leczenia. Leczenie naczyniaków polega na chirurgicznym usunięciu naczyniaków lub leczeniu farmaceutycznym przy pomocy propranololu.

Usuwanie naczyniaków

Usuwanie naczyniaków to głównie zabieg operacyjny przy pomocy skalpela, ale również za pomocą krioterapii lub lasera. Za pomocą lasera naczyniaki zostają zniszczone i w ciągu kilku tygodni usunięte przez organizm.

Leczenie naczyniaków propranololem

Propranolol to lek z grupy beta-blokerów, który ma za zadanie stabilizować błonę komórkową. W przypadku naczyniaków leczenie propranololem ma za zadanie zahamować wzrost naczyniaka oraz spowodować wchłonięcie go przez organizm. 

Czy naczyniak to rak?

Rak to złośliwa forma nowotworu, która bardzo często szybko rośnie i powoduje przerzuty do innych tkanek i narządów. W przypadku naczyniaków większość należy do grupy nowotworów niezłośliwych, ale część niestety jest złośliwa. Naczyniaki będące rakami to:

 • Śródbłoniak złośliwy krwionośny,
 • Mięsak Kaposiego,
 • Obłoniak złośliwy.

Na szczęście występują one znacznie rzadziej niż naczyniaki dorosłych niezłośliwe, naczyniaki niemowląt i naczyniaki dzieci. 

W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.