Migrena jak sobie z nią radzić?
Migrena to choroba, w przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, który od czasu do czasu się po prostu przytrafia. Kiedy kogoś dotyka w swoim największym nasileniu, osoba ta staje się niezdolna do funkcjonowania, bo dochodzi u niej do zaburzeń widzenia czy równowagi. Częściej dotyka kobiety, ale może się również pojawiać u mężczyzn. Jest bagatelizowana jako fanaberia, ale to poważny stan chorobowy.
Migrena objawy
Aby lepiej zrozumieć, co to jest migrena, musimy znać jej symptomy. Są to przede wszystkim:
- Nawracające, ostre, silne i uniemożliwiające funkcjonowanie napady bólu głowy (definicja bóli migrenowych według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu),
- Nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy,
- Zawroty głowy,
- Mdłości,
- Zaburzenia widzenia i/lub nastroju.
Migrena z aurą
Zdarza się, że możemy zawczasu przewidzieć atak choroby, lecz tylko w przypadku, gdy to migrena z aurą. Częściej występuje bez aury. Jeśli jednak należymy do mniejszości, na 5 minut do godziny przed napadem pojawią się u nas dolegliwości inne niż normalnie ma migrena objawy. To znaczy:
- Zaburzenia wzroku w postaci migoczącego obrazu,
- Mrowienie rąk, postępujące od dłoni w górę, nawet do twarzy.
Inna nazwa tego rodzaju choroby to migrena oczna, ze względu właśnie na kłopoty z odbiorem bodźców wizualnych.
Skuteczne sposoby na migrenę
Zdarza się, że z doświadczenia wiemy, co to jest migrena, ale nie znamy na nią metody. Okazuje się, że często można działać u źródła problemu i tym samym przynieść sobie ulgę. W jaki sposób? Poprzez:
- Masaż punktów spustowych w karku
Możliwą przyczyną bóli migrenowych jest napięcie mięśni karku. Wizyta u fizjoterapeuty, który rozmasuje punkty spustowe przynosi długotrwałą ulgę w bólu.
- Usprawnianie przepływów żylnych
Migrena, nawet migrena oczna, może wynikać z zaburzeń w krążeniu krwi na odcinku szyjnym. Istnieją na to drogie, ale skuteczne tabletki.
Nadużywanie niektórych substancji może prowadzić do choroby migrenowej, chociażby poprzez ich szkodliwy wpływ na układ krwionośny - czy to zwiększanie ciśnienia (kofeina), czy rozszerzanie naczyń (alkohol), czy zmniejszanie przepływu (cukry, które mogą odkładać się w blaszki miażdżycowe). Wtedy należy ich unikać, by objawy nie występowały.
Bólem organizm zmusza nas do odpoczynku. Szczególnie skutecznie takim, który uniemożliwia funkcjonowanie. Stąd w sposoby na migrenę wlicza się odpowiednie ilości snu i wypoczynku.
Najczęstszym winowajcą bóli głowy jest stres. By obniżyć jego poziom, można wychodzić na spacery, zażywać magnez, stosować ziołowe herbaty, relaksujące kąpiele czy techniki (np. trening autogenny Schulza).
- Kontrolowanie liczby bodźców w życiu codziennym
Tak zwane przebodźcowanie, przestymulowanie może prowadzić do migreny. W tym stanie mózg zmusza nas do odpoczynku, ale nie z powodu niedoboru snu czy nadmiaru fizycznej aktywności. Chodzi o liczbę i intensywność bodźców, jakie musiał przetworzyć. Dlatego warto ograniczać czas spędzany w miejscach pełnych hałasu, intensywnych barw, mrugających świateł i ludzi. Odbierając ich emocje, mimikę, pozy i gesty, mózg się męczy.
Co jeszcze może pomóc na migrenę?
Jeśli jednak jest za późno na działanie u przyczyny, bo objawy już wystąpiły, można je łagodzić, korzystając z:
Warto wypróbować różne rodzaje i przekonać się, które działają na nasz organizm. Nie wolno jednak przekraczać zalecanej dawki, nawet jeśli ból nie ustąpi. Prawda jest taka, że leki bez recepty działają tylko na łagodne migreny.
Czy to zasłonięcie rolet, czy położenie grubej warstwy materiału na oczy, każdy sposób ograniczenia dostępu światła jest dobry, by nie odczuwać choćby części objawów.
Można zamknąć się w pokoju, można włożyć stopery w uszy lub założyć słuchawki - grunt, żeby ograniczyć dopływ bodźców słuchowych, które nasilają ból migrenowy.
Ciepłe lub zimne okłady, a także gorący prysznic, mogą ulżyć w objawach migreny poprzez swoje korzystne działanie na układ krwionośny.
Wiedząc, co to jest migrena i jakie może mieć przyczyny, łatwiej coś na nią poradzić. Choć przy nasilonych objawach zwykle konieczna jest wizyta u lekarza, to przy łagodnym przebiegu sprawdzają się domowe sposoby. Jednak okazuje się, że na dłuższą metę wcale nie trzeba znosić tej uciążliwości. Fizjoterapeuta czy angiolog może pomóc zwalczyć źródło problemu.