UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Co to jest migrena? Skuteczne sposoby na migrenę i jej objawy

27218 Views

Migrena jak sobie z nią radzić?

Migrena to choroba, w przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, który od czasu do czasu się po prostu przytrafia. Kiedy kogoś dotyka w swoim największym nasileniu, osoba ta staje się niezdolna do funkcjonowania, bo dochodzi u niej do zaburzeń widzenia czy równowagi. Częściej dotyka kobiety, ale może się również pojawiać u mężczyzn. Jest bagatelizowana jako fanaberia, ale to poważny stan chorobowy.

Migrena objawy

Aby lepiej zrozumieć, co to jest migrena, musimy znać jej symptomy. Są to przede wszystkim:

 • Nawracające, ostre, silne i uniemożliwiające funkcjonowanie napady bólu głowy (definicja bóli migrenowych według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu),
 • Nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy,
 • Zawroty głowy,
 • Mdłości,
 • Zaburzenia widzenia i/lub nastroju.

Migrena z aurą

Zdarza się, że możemy zawczasu przewidzieć atak choroby, lecz tylko w przypadku, gdy to migrena z aurą. Częściej występuje bez aury. Jeśli jednak należymy do mniejszości, na 5 minut do godziny przed napadem pojawią się u nas dolegliwości inne niż normalnie ma migrena objawy. To znaczy:

 • Zaburzenia wzroku w postaci migoczącego obrazu,
 • Mrowienie rąk, postępujące od dłoni w górę, nawet do twarzy.

Inna nazwa tego rodzaju choroby to migrena oczna, ze względu właśnie na kłopoty z odbiorem bodźców wizualnych.

Skuteczne sposoby na migrenę

Zdarza się, że z doświadczenia wiemy, co to jest migrena, ale nie znamy na nią metody. Okazuje się, że często można działać u źródła problemu i tym samym przynieść sobie ulgę.  W jaki sposób? Poprzez:

 • Masaż punktów spustowych w karku

Możliwą przyczyną bóli migrenowych jest napięcie mięśni karku. Wizyta u fizjoterapeuty, który rozmasuje punkty spustowe przynosi długotrwałą ulgę w bólu.

 • Usprawnianie przepływów żylnych

Migrena, nawet migrena oczna, może wynikać z zaburzeń w krążeniu krwi na odcinku szyjnym. Istnieją na to drogie, ale skuteczne tabletki.

 • Stosowanie zdrowej diety

Nadużywanie niektórych substancji może prowadzić do choroby migrenowej, chociażby poprzez ich szkodliwy wpływ na układ krwionośny - czy to zwiększanie ciśnienia (kofeina), czy rozszerzanie naczyń (alkohol), czy zmniejszanie przepływu (cukry, które mogą odkładać się w blaszki miażdżycowe). Wtedy należy ich unikać, by objawy nie występowały.

 • Wysypianie się

Bólem organizm zmusza nas do odpoczynku. Szczególnie skutecznie takim, który uniemożliwia funkcjonowanie. Stąd w sposoby na migrenę wlicza się odpowiednie ilości snu i wypoczynku.

 • Redukcję stresu

Najczęstszym winowajcą bóli głowy jest stres. By obniżyć jego poziom, można wychodzić na spacery, zażywać magnez, stosować ziołowe herbaty, relaksujące kąpiele czy techniki (np. trening autogenny Schulza).

 • Kontrolowanie liczby bodźców w życiu codziennym

Tak zwane przebodźcowanie, przestymulowanie może prowadzić do migreny. W tym stanie mózg zmusza nas do odpoczynku, ale nie z powodu niedoboru snu czy nadmiaru fizycznej aktywności. Chodzi o liczbę i intensywność bodźców, jakie musiał przetworzyć. Dlatego warto ograniczać czas spędzany w miejscach pełnych hałasu, intensywnych barw, mrugających świateł i ludzi. Odbierając ich emocje, mimikę, pozy i gesty, mózg się męczy.

Co jeszcze może pomóc na migrenę?

Jeśli jednak jest za późno na działanie u przyczyny, bo objawy już wystąpiły, można je łagodzić, korzystając z:

 • Leków przeciwbólowych

Warto wypróbować różne rodzaje i przekonać się, które działają na nasz organizm. Nie wolno jednak przekraczać zalecanej dawki, nawet jeśli ból nie ustąpi. Prawda jest taka, że leki bez recepty działają tylko na łagodne migreny.

 • Zaciemnienia

Czy to zasłonięcie rolet, czy położenie grubej warstwy materiału na oczy, każdy sposób ograniczenia dostępu światła jest dobry, by nie odczuwać choćby części objawów.

 • Wyciszenia

Można zamknąć się w pokoju, można włożyć stopery w uszy lub założyć słuchawki - grunt, żeby ograniczyć dopływ bodźców słuchowych, które nasilają ból migrenowy.

 • Zmian temperatury

Ciepłe lub zimne okłady, a także gorący prysznic, mogą ulżyć w objawach migreny poprzez swoje korzystne działanie na układ krwionośny.

Wiedząc, co to jest migrena i jakie może mieć przyczyny, łatwiej coś na nią poradzić. Choć przy nasilonych objawach zwykle konieczna jest wizyta u lekarza, to przy łagodnym przebiegu sprawdzają się domowe sposoby. Jednak okazuje się, że na dłuższą metę wcale nie trzeba znosić tej uciążliwości. Fizjoterapeuta czy angiolog może pomóc zwalczyć źródło problemu.

W kategorii: ZDROWIE