UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Co na wzdęcia? Musisz poznać te sposoby

1667 Views

Jak sobie poradzić z wzdęciami ? 

Co to są wzdęcia? Pierwsze objawy sprawiają, że nietrudno się domyślić, że właśnie nas dotyczą. Kiedy brzuch wzdyma, staje się to widoczne, ale nie każdy wie, dlaczego do tego dochodzi. Przyczyn trzeba szukać w układzie pokarmowym. I tam też je zwalczać, by pokonać dolegliwości. Niemniej to, co na wzdęcia należy przyjąć, zależy od naszego wieku czy innych predyspozycji zdrowotnych.

Wzdęcia - przyczyny

Co to są wzdęcia dokładniej obrazują ich przyczyny. Jest to nadmiar gazów w układzie pokarmowym, powstały wskutek trawienia pożywienia, lub połykania powietrza przy jedzeniu. Objawiają się uczuciem rozdęcia, wewnętrznego rozpychania, ucisku. Ponadto częściej oddaje się wtedy gazy. Wzdęciom mogą towarzyszyć nawet duszności i zaburzenia akcji serca, gdy nadmiar gazów spowoduje wysokie ustawienie przepony, która przez to skurczy układ oddechowy. Jest to tak zwany  zespół Roemhelda.

Przyczyny, przez które gromadzą się gazy:

 • Zbytnia fermentacja treści pokarmowych czy za wolne przesuwanie się mas kałowych, a więc nadmiar wynikający z problemów z jelitami,
 • Dostawanie się powietrza do dróg pokarmowych,
 • Problemy trawienne, wynikające z niedoboru enzymów - chorób trzustki czy wątroby,
 • Kłopoty z ich uwalnianiem, np. przez niedrożność jelit,
 • Zaburzenia resorpcji gazów,
 • Trudności wynikające z operacji, wykonanej w obrębie naszej jamy brzusznej w przeszłości.

Jak leczyć wzdęcia?

Inne są sposoby na wzdęcia w ciąży, inne sposoby na wzdęcia u dzieci, a jeszcze inne dla osób z pewnymi przeciwwskazaniami. Wachlarz wyboru jest dość szeroki, od domowych środków, po operacje w celu usunięcia przyczyny. Grunt to poddać się diagnozie i poznać różne możliwości.

Leczenie objawowe:

 • Dieta

Należy wykluczyć z niej gazowane napoje i potrawy, po których nas wzdyma. Wymaga to samozaparcia i obserwacji.

 • Symetykon

To preparat, działający na objawy, zmniejsza dolegliwości.

 • Delikatny masaż

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 • Ciepłe okłady na brzuch
 • Picie koprowej herbaty

Trzy ostatnie działają gazopędnie i to też bezpieczne sposoby na wzdęcia u dzieci. Ciężarne powinny za to uważać, by wraz z jelitami nie pobudzić skurczy macicy, bo grozi to, w najgorszym wypadku, poronieniem. Niemniej napary z ziół i dostępny w aptekach symetykon to zalecane sposoby na wzdęcia w ciąży.

Leczenie przyczynowe:

 • Gdy połykanie powietrza stanowi źródło problemu

Należy powstrzymać się od mówienia podczas posiłku, a także spożywać je powoli, często i w małej ilości. Pomoże również długi spacer po posiłku.

 • Gdy u przyczyny leży guz lub przepuklina

Rozwiązaniem są, oczywiście, operacje. Należy oddać się w ręce specjalistów, by na stałe pozbyć się dolegliwości.

 • Gdy bakterie są winowajcami

To sytuacja wyjątkowa, bo bakterie, przynajmniej po części, odpowiadają za trawienie pokarmu, lecz czasem wzdęcia wymagają antybiotykoterapii.

 • Gdy mamy pasożyty

Tym, co na wzdęcia wywołane przez pasożyty należy wziąć są specjalne, zapisywane przez lekarza preparaty.

 • Gdy nie tolerujemy glutenu i/lub laktozy

Z pomocą przyjdzie dieta, wykluczającą te pokarmy. Jest na rynku wiele zamienników w postaci mąki gryczanej zamiast pszennej, pełnej glutenu, czy mleka sojowego zamiast mleka krowy, a nawet standardowych produktów, pozbawionych tych substancji, jak bezglutenowy chleb czy mleko bez laktozy.

Wzdęcia brzucha wynikają z nagromadzenia gazów w przewodzie pokarmowym. Przyczyny mogą być różne, tak samo jak sposoby terapii, dlatego warto udać się z nimi do lekarza, gdy przez dłuższy czas występują u nas objawy. Co innego niestrawność po danym, wyjątkowo zjedzonym posiłku, co innego choroba przewlekła, którą trzeba leczyć. Warto znać objawy, przyczyny i metody usuwania gazów. Dzięki temu możemy uniknąć takich przykrych dolegliwości.

W kategorii: ZDROWIE