Jak pozbyć się problemu pękających pięt?
Co zrobić, żeby mieć ładne i zadbane stopy? Jak je pielęgnować? Co na pękające pięty? To pytania, które zadaje sobie wiele osób, szczególnie kobiet, gdy zbliża się czas założenia sandałów, klapek czy innych butów bez pięty lub po prostu pójścia na basen lub plażę. Istnieje wiele sposobów poprawiania wyglądu skóry stóp, które można zastosować w domu.
Przyczyny pękania skóry na piętach
Suche popękane pięty to zmora wielu osób, w szczególności kobiet. O ile zimą łatwo je ukryć w pełnym obuwiu i pod skarpetkami, o tyle latem chcemy, by ładnie się prezentowały w sandałach i klapkach. Jednak pękające stopy to nie tylko problem natury estetycznej, ale także wskaźnik nieprawidłowości zdrowotnych.
Przyczyny pękania pięt:
- noszenie niewłaściwego obuwia, np. długie noszenie butów na wysokim obcasie, płaskiego obuwia ze zbyt cienką podeszwą, bądź obuwia nieprzewiewnego;
- niedobory witamin–przede wszystkim A, ale także B, C i E;
- odwodnienie organizmu;
- nadmierne szorowanie pięt;
- nadwaga;
- zaburzenia krążenia;
- cukrzyca;
- choroby skóry, np. AZS, egzema, łuszczyca;
- niedoczynność tarczycy.
Przyczyny pękania pięt mogą być uwarunkowane genetycznie, spowodowane chorobami lub zależne od naszych działań. Kiedy przyczyny mogą mieć podłoże, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku chociażby cukrzycy czy chorób tarczycy, istotne znaczenie ma odpowiednie leczenie tych zaburzeń. Niezależnie jednak od przyczyny, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp, nawadnianie i uzupełnianie witamin w organizmie.
Co na pękające pięty – 6 skutecznych, domowych sposobów
Istotne znaczenie w przypadku suchej skóry stóp ma odpowiednia pielęgnacja. A zatem co na pękające pięty można przygotować w zaciszu domowym?
- Kąpiele dla stóp – w czym moczyć popękane pięty?
Ważnym elementem pielęgnacji stóp, jest ich moczenie w ciepłej wodzie przez 15-30 minut. Pozwala to zmiękczyć naskórek i ułatwić jego złuszczanie. Do takiej kąpieli można użyć wody ze solą lub ziołowych naparów, np. z koszyczkiem nagietka, zielem krwawnika, nasionami lnu lub kozieradki, z korzeniem żywokosu, liściem brzozy czy babki. Dobrze też sprawdzi się dodanie olejku lawendowego, który ma właściwości zmiękczające, przeciwgrzybicze i regulujące pracę gruczołów potowych.
- Kompresy na pękające stopy
Suche popękane pięty potrzebują specjalnego traktowania. Na zrogowaciały naskórek idealnie nadaje się kompres z kozieradki, siemienia lnianego i rumianku lub też z samego siemienia. Można także wykonać kompres witaminowy, wcierając w pięty (po umyciu i mechanicznym starciu pięt), witaminę A. Można do tego celu użyć witaminy A w kroplach lub rozetrzeć kapsułkę, a po wtarciu jej w pięty, nałożyć tłusty krem i założyć bawełniane skarpetki. Kolejnym sposobem jest kompres z aspiryny i spirytusu salicylowego.Dostępne są także gotowe preparaty i skarpetki złuszczające nasączone aktywnym płynem.
- Kremy do pielęgnacji stóp
Bardzo istotnym elementem pielęgnacji stóp jest ich nawilżanie i natłuszczanie. Do tego celu idealnie nadają specjalne kremy do stóp. Dobrze, by zawierały one: mocznik, glicerynę, witaminy A, E oraz z grupy B, masło shea, jak również olejek lawendowy, miód, aloes czy algi.
Co jeszcze pomoże na pęknięte pięty?
- Peelingi złuszczające
Regularne stosowanie peelingów gruboziarnistych pozwala na złuszczanie martwego, zrogowaciałego naskórka ze stóp. Nadają się do tego zarówno peelingi specjalnie dedykowane do skóry pięt, jak i zwykłe peelingi do ciała czy specyfiki własnego wyrobu.
- Przyrządy do złuszczania naskórka
Do złuszczania martwego naskórka z pięt można użyć specjalnej tarki do stóp, pumeksu lub frezarki. Czynność tę możemy wykonywać na sucho i na mokro. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste i intensywne ścieranie prowadzi do odwrotnego efektu i narastania problemu. Ścierać należy jedynie zrogowaciały naskórek w delikatny i powierzchowny sposób.
- Uzupełnianie witamin i mikroelementów
Aby skóra stóp była gładka, organizm musi być zaopatrzony w odpowiednie ilości witamin: A (odpowiadającej za kondycję skóry), B (przyspieszających odbudowę naskórka), C (uelastyczniającej skórę) i E (odpowiedzialnej za odbudowę i regenerację skóry), a także cynku (który wspiera gojenie ran).
Istnieje wiele domowych sposobów na suche popękane pięty. Większość z nich jest bardzo tania i nie wymaga dużego wkładu pracy, jednak na pełną pielęgnację stóp trzeba poświęcić trochę czasu. Warto więc dbać o stopy regularnie.
Przepisy na kąpiele, kompresy i peelingi dla stóp
W czym moczyć popękane pięty? Jak zrobić kompres dla stóp? Oto kilka przepisów na to, co na pękające pięty można zastosować:
Kąpiel w ziołach:
- dodaj 2 łyżki nasion kozieradki
- do tego 2 łyżki siemienia lnianego
- następnie 2 łyżki żywokostu
- 2 łyżki ziela krwawnika
- Liście mięty lub olejek lawendowy
Zioła wsypać do miski, zalać wrzątkiem i przestudzić. Włożyć stopy do ciepłej mikstury i moczyć około 20 minut. Następnie osuszyć stopy i zetrzeć zrogowaciały naskórek.
Kąpiel z solą i sodą:
- 2 łyżki soli
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- mocno ciepła woda
Do miski wlać wodę, rozpuścić w niej sól i sodę. Moczyć stopy przez około 15-20 minut. Na koniec zetrzeć martwy naskórek z pięt.
Kompres z siemienia lnianego:
- 2 litry gorącej wody
- 100g siemienia lnianego
Do miski wsypać siemię lniane. Zalać gorącą wodą. Kiedy mieszanka przestygnie, moczyć w niej nogi przez około 20 minut, a następnie (bez spłukiwania) osuszyć stopy ręcznikiem.
Kompres z aspiryny i spirytusu salicylowego:
- 4 tabletki aspiryny
- 1 szklanka spirytusu salicylowego
- Zakręcany pojemnik
Do pojemnika wlać spirytus. Wrzucić do niego tabletki aspiryny i wymieszać, by się rozpuściły. Zakręcić pojemnik i odstawić na co najmniej 3 dni w chłodnym i ciemnym miejscu. Gotowy specyfik stosować przed snem, by mógł działać przez całą noc – nasączyć ni wacik lub gazę, przyłożyć do pięt i zabezpieczyć plastrem, bandażem lub folią. Rano umyć stopy i nałożyć krem do stóp.
Piękne, zadbane stopy pięknie prezentują się na plaży i w letnim obuwiu, jednak warto o nich pamiętać nie tylko latem. W zaciszu domowym możemy usiąść ze stopami w ciepłej wodzie z ziołami, jednocześnie dbając o pięty i relaksując się, a przy okazji kąpieli stosować peeling nie tylko do ciała, ale i do stóp, by nie musieć „przed sezonem” zaprzątać sobie głowy pytaniem: „Co na pękające pięty?”