UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Choroby cywilizacyjne - jak im zapobiegać i jak je leczyć?

1399 Views

Choroby cywilizacyjne to te, których źródłem powstawania i rozprzestrzeniania się jest szybki rozwój cywilizacji. Nie są chorobami zakaźnymi. Występują na całym świecie, choć odsetek chorych zależy od stopnia komunikacyjnego i technologicznego postępu danej społeczności. Dzieje się tak dlatego, że w pośpiechu zostają zaniedbane pewne aspekty. Wysoko przetworzona żywność jest prostsza w przygotowaniu, a korzystanie z komputera mniej męczące niż spacery. Jednak niezdrowy tryb życia pociąga za sobą ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Po pierwsze: Choroby cywilizacyjne w Polsce

W Polsce, jak w każdym kraju wysoko rozwiniętym, choroby społeczne są dość powszechne. Króluje wśród nich nadwaga, która dotyczy aż 16 milionów osób. To alarmujące. Na dowód  tego poniżej przedstawiamy przykłady chorób cywilizacyjnych wraz z danymi na temat liczby chorych:

 • Nadwaga  - 16 milionów Polaków. Szacuje się, że do tej grupy co roku dołącza 400 000 nieletnich, z czego otyłość u dziecidotyka 80 000 małych rodaków. W sumie  mamy około 6,5 miliona otyłych osób w skali kraju.
 • Nadciśnienie tętnicze - 8,8 miliona Polaków
 • Choroby psychiczne - 8 milionów - co roku do polskich szpitali psychiatrycznych trafia 1,5 miliona osób
 • Alergie - 3,5 miliona, z czego coraz więcej dzieci rodzi się alergikami
 • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - około 3 milionów
 • Cukrzyca typu 2, czyli nabyta - 1,9 miliona
 • Nowotwory - co roku stwierdzanych jest 126 tysięcy przypadków i ponad 91,5 tysiąca zgonów

Choroby cywilizacyjne - jak im zapobiegać?

Skoro niezdrowy tryb życia zwiększa ryzyko zapadania na te choroby, zapobiegać im można stosując zdrowe nawyki. Kolejno:

 • Nadwaga i otyłość - aby się nas nie trzymały, należy regularnie zażywać ruchu i przestrzegać diety. Oczywiście, od czasu do czasu można sobie pozwolić na słodycze czy odrobinę alkoholu, po prostu trzeba znać umiar. Dla przykładu, podczas imprezy można wypić lampkę wina, a później ją po prostu wytańczyć. Warto także pamiętać o piciu wody, która zmniejszy łaknienie i ułatwi usuwanie resztek pokarmowych.
 • Nadciśnienie tętnicze - często związane z nadwagą, pomogą ruch i zmiana diety. Aby zapobiec nadciśnieniu, należy unikać soli. Palenie tytoniu również szkodzi.
 • Choroby psychiczne mogą mieć różne przyczyny i dlatego zapobieganie im obejmuje działanie na każdym polu.

Jak zapobiegać?

Zdrowa dieta i ruch nie zaszkodzą, a naprawdę mogą pomóc również w tym przypadku.

Zamiana cukru na ksylitol, ponieważ ludzki mózg odżywia się wyłącznie glukozą, a ta, którą pozyskuje z „cukru przemysłowego” mu szkodzi. Lepiej sięgnąć po tak zwany cukier brzozowy. Poza tym, produkty bogate w magnez pomogą nam  uchronić się przed skutkami stresu.

Świeże powietrze pozwala się dotlenić i ukoić układ nerwowy.

Woda obniża poziom napięcia, dlatego powinniśmy po nią sięgać w sytuacjach stresowych.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym, dlatego gdy chcemy się uchronić przed chorobami psychicznymi, warto zadbać o swoje życie towarzyskie.Trzeba umieć ocenić, czy dane środowisko nam służy czy szkodzi. W drugim przypadku ograniczać kontakty. Zdrowie jest ważniejsze niż zobowiązania wobec grupy.

Warto szukać pomocy, by uwolnić się od patologicznej rodziny czy mobbingu w pracy.

Niska samoocena drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby psychicznej u danej osoby, dlatego należy: być dla siebie wyrozumiałym, zaspokajać swoje potrzeby, prowadzić dialog z „wewnętrznym dzieckiem”, żeby nie zaczęło zmuszać nas do słuchania objawami lęku czy depresji.

 • Alergie - tutaj profilaktyką jest głównie troska o środowisko, bo zanieczyszczone powietrze zwiększa szanse występowania alergii.
 • Choroba wrzodowa - należy stosować dietę, nie palić i ograniczać stres w życiu, przez który pojawia się nadmiar kwasu w żołądku.
 • Cukrzyca – potrzebna będzie zdrowa dieta, ruch, ograniczenie cukru. Tak jak nadciśnienie, często wiąże się z nadwagą i można jej zapobiegać tymi samymi sposobami.
 • Nowotwory, jak większość chorób cywilizacyjnych przyciąga niezdrowy tryb życia - palenie tytoniu, nadmierne opalanie się, zła dieta i brak ruchu. Trzeba się wystrzegać tych rzeczy.

To tylko niektóre przykłady chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok przybywa ich i chorych. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z nich koniecznie udaj się do lekarza specjalisty. Tylko on będzie wiedział, jak prawidłowo przeprowadzić Cię przez leczenie.

W kategorii: ZDROWIE