UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Biotyna - działanie, występowanie, skutki niedoboru

13887 Views

Witamina B7, zwana inaczej biotyną, występuje naturalnie w wielu produktach, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Podobnie do innych witamin ze swojej grupy, wspiera kondycję włosów, skóry i paznokci. Jednak ma więcej zalet. Jakich?

Czym jest biotyna? Właściwości i działanie

Witamina B7 to rozpuszczalna w wodzie substancja, która stanowi koenzym w wielu reakcjach bio-chemicznych. Jakie są więc właściwości biotyny?

 • Wzmacnianie paznokci. Bez niej są kruche i łamliwe,
 • Poprawa stanu włosów. Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru biotyny, 
 • Ochrona przed chorobami skóry. Biotyna poprawia kondycję skóry, jej niedobór może skutkować pojawianiem się ran,
 • Uczestnictwo w procesie krzepnięcia krwi. Biotyna jest niezbędna do produkcji protrombiny, będącej jednym z pierwszych elementów reakcji zasklepiania zranionych naczyń krwionośnych.
 • Tworzenie kwasów tłuszczowych. Są one o tyle istotne, że część witamin (A, D, E i K) rozpuszcza się tylko w nich.
 • Glukoneogeneza. Biotyna bierze udział w procesie glukoneogenezy, czyli tworzeniu cukrów z lipidów i białek, co pozwala na pozyskanie dodatkowej energii.
 • Wspieranie pracy tarczycy. Jej hormony są odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm. Gdy ich brakuje, jesteśmy chronicznie zmęczeni i nadmiernie tyjemy.

Kup teraz: Biotyna w kapsułkach

Skutki niedoboru biotyny

Wiedząc, jakie ma biotyna działanie, łatwo domyślić takich konsekwencji jej braku, jak:

 • Łamliwość paznokci. Przy brakach witamin, paznokcie stają się coraz cieńsze, bardziej kruche, aż wreszcie ulegają złamaniu.
 • Wypadanie włosów. Wiąże się z łojotokiem lub zaburzeniami struktury naskórka, którego są wytworem. Niedobory biotyny mogą potęgować ten stan. 
 • Podrażnienia skóry. Widoczne gołym okiem skutki niedoboru witaminy B7, to głównie przesuszenia, zaczerwienienia i stany zapalne, ale może dojść nawet do objawów, przypominających łuszczycę.
 • Wzrost stężenia cholesterolu we krwi. Wydaje się z nią niezwiązany, ale jest jednym z objawów.
 • Depresja. Wiele witamin z grupy B uczestniczy w utrzymywaniu chemicznej równowagi. A choroby psychiczne wynikają z jej zaburzeń w układzie nerwowym.
 • Spadek koncentracji. Wraz z sennością i otępieniem, są lżejszymi oznakami zakłóceń pracy mózgu, wynikających z niedoboru witamin.
 • Zapalenie spojówek. Niskie ilości biotyny mogą osłabiać strukturę oka i powodować stan zapalny. 

Niedobór biotyny będzie szczególnie widoczny w stanie paznokci, włosów i skóry. Pozostałe objawy mogą być charakterystyczne także dla innych schorzeń. Wraz z suplementacją biotyny warto przyjmować także inne witaminy z grupy B. 

Zobacz: Biotyna na włosy

uns biotyna

Występowanie biotyny

Warto na stałe wprowadzić do diety źródła witaminy B7 w pożywieniu. Co najlepiej jeść?

 • Żółtka jaj. Wykazują niski indeks glikemiczny, więc sprawdzają się nawet u diabetyków. Zawierają bogactwo substancji odżywczych, bo mają za zadanie zapewnić warunki rozwoju zarodkowi kury. Do tego są sycące i można je przygotować na różne sposoby, więc znajdą swoje miejsce w różnych rodzajach diety.
 • Wątroba. Po narodzinach to właśnie ona stanowi magazyn substancji zapasowych. Dlatego dostarcza witamin z grupy B, K, żelaza czy potasu.
 • Mąka pełnoziarnista. Wypiekane na jej bazie pieczywo wskazuje na występowanie biotyny w produktach, które większość ludzi zjada na śniadanie.
 • Pomidory. Oprócz witaminy B7 zawierają też potas co oznacza, że wspierają zdrowy wygląd skóry i pracę mięśni. Można je przyrządzać na różne sposoby - dodawać do zupy, zapiekanek czy sałatki.

Biotyna znajduje się w wielu produktach spożywczych i wykazuje liczne, prozdrowotne właściwości. Odpowiada głównie za prawidłową kondycję włosów, paznokci i skóry, ale wspiera też działanie tarczycy oraz krzepnięcie krwi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki energetycznej czy procesów regeneracji.

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań w stosowaniu biotyny, ponieważ należy do substancji dobrze rozpuszczalnych w wodzie, przez co jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem z organizmu. 

W kategorii: ZDROWIE