Witamina B7, zwana inaczej biotyną, występuje naturalnie w wielu produktach, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Podobnie do innych witamin ze swojej grupy, wspiera kondycję włosów, skóry i paznokci. Jednak ma więcej zalet. Jakich?
Czym jest biotyna? Właściwości i działanie
Witamina B7 to rozpuszczalna w wodzie substancja, która stanowi koenzym w wielu reakcjach bio-chemicznych. Jakie są więc właściwości biotyny?
- Wzmacnianie paznokci. Bez niej są kruche i łamliwe,
- Poprawa stanu włosów. Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru biotyny,
- Ochrona przed chorobami skóry. Biotyna poprawia kondycję skóry, jej niedobór może skutkować pojawianiem się ran,
- Uczestnictwo w procesie krzepnięcia krwi. Biotyna jest niezbędna do produkcji protrombiny, będącej jednym z pierwszych elementów reakcji zasklepiania zranionych naczyń krwionośnych.
- Tworzenie kwasów tłuszczowych. Są one o tyle istotne, że część witamin (A, D, E i K) rozpuszcza się tylko w nich.
- Glukoneogeneza. Biotyna bierze udział w procesie glukoneogenezy, czyli tworzeniu cukrów z lipidów i białek, co pozwala na pozyskanie dodatkowej energii.
- Wspieranie pracy tarczycy. Jej hormony są odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm. Gdy ich brakuje, jesteśmy chronicznie zmęczeni i nadmiernie tyjemy.
Kup teraz: Biotyna w kapsułkach
Skutki niedoboru biotyny
Wiedząc, jakie ma biotyna działanie, łatwo domyślić takich konsekwencji jej braku, jak:
- Łamliwość paznokci. Przy brakach witamin, paznokcie stają się coraz cieńsze, bardziej kruche, aż wreszcie ulegają złamaniu.
- Wypadanie włosów. Wiąże się z łojotokiem lub zaburzeniami struktury naskórka, którego są wytworem. Niedobory biotyny mogą potęgować ten stan.
- Podrażnienia skóry. Widoczne gołym okiem skutki niedoboru witaminy B7, to głównie przesuszenia, zaczerwienienia i stany zapalne, ale może dojść nawet do objawów, przypominających łuszczycę.
- Wzrost stężenia cholesterolu we krwi. Wydaje się z nią niezwiązany, ale jest jednym z objawów.
- Depresja. Wiele witamin z grupy B uczestniczy w utrzymywaniu chemicznej równowagi. A choroby psychiczne wynikają z jej zaburzeń w układzie nerwowym.
- Spadek koncentracji. Wraz z sennością i otępieniem, są lżejszymi oznakami zakłóceń pracy mózgu, wynikających z niedoboru witamin.
- Zapalenie spojówek. Niskie ilości biotyny mogą osłabiać strukturę oka i powodować stan zapalny.
Niedobór biotyny będzie szczególnie widoczny w stanie paznokci, włosów i skóry. Pozostałe objawy mogą być charakterystyczne także dla innych schorzeń. Wraz z suplementacją biotyny warto przyjmować także inne witaminy z grupy B.
Zobacz: Biotyna na włosy

Występowanie biotyny
Warto na stałe wprowadzić do diety źródła witaminy B7 w pożywieniu. Co najlepiej jeść?
- Żółtka jaj. Wykazują niski indeks glikemiczny, więc sprawdzają się nawet u diabetyków. Zawierają bogactwo substancji odżywczych, bo mają za zadanie zapewnić warunki rozwoju zarodkowi kury. Do tego są sycące i można je przygotować na różne sposoby, więc znajdą swoje miejsce w różnych rodzajach diety.
- Wątroba. Po narodzinach to właśnie ona stanowi magazyn substancji zapasowych. Dlatego dostarcza witamin z grupy B, K, żelaza czy potasu.
- Mąka pełnoziarnista. Wypiekane na jej bazie pieczywo wskazuje na występowanie biotyny w produktach, które większość ludzi zjada na śniadanie.
- Pomidory. Oprócz witaminy B7 zawierają też potas co oznacza, że wspierają zdrowy wygląd skóry i pracę mięśni. Można je przyrządzać na różne sposoby - dodawać do zupy, zapiekanek czy sałatki.
Biotyna znajduje się w wielu produktach spożywczych i wykazuje liczne, prozdrowotne właściwości. Odpowiada głównie za prawidłową kondycję włosów, paznokci i skóry, ale wspiera też działanie tarczycy oraz krzepnięcie krwi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki energetycznej czy procesów regeneracji.
Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań w stosowaniu biotyny, ponieważ należy do substancji dobrze rozpuszczalnych w wodzie, przez co jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem z organizmu.