UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Połóg – co to jest i ile trwa? Jak szybko dojść do siebie?

28773 Views

Połóg - informacje praktyczne

Jeśli zastanawiasz się: połóg co to właściwie jest i jak sobie radzić w czasie jego trwania, Czym się różni połóg po cesarce od tego po porodzie naturalnym, to ten artykuł jest dla ciebie. Początki po porodzie nie są łatwe, jednak odpowiednie przygotowanie, pozwala lepiej przejść przez ten czas i szybciej wrócić do pełni sił.

Połóg co to jest i ile trwa?

Czas intensywnej regeneracji po porodzie, zarówno naturalnym, jak i przez cesarskie cięcie, nazywamy połogiem. Ile trwa połóg? Około 6 tygodni i w tym czasie normalne jest odczuwane przez kobietę zmęczenie i spadek energii. Stopniowo stabilizuje się poziom hormonów, goją się rany, a macica zaczyna się kurczyć i oczyszczać. Z dróg rodnych wydalane są resztki śluzu i błon – tzw. odchody połogowe. Krwawienie to może trwać od kilku dni do nawet 6 tygodni. Początkowo kolor krwi jest bardziej intensywny, a w wydzielinie nierzadko pojawiają się skrzepy. Z czasem jednak jej kolor staje się bardziej brązowy, a objętość coraz mniejsza. Gdy skończy się połóg, należy udać się do ginekologa na kontrolę.

Jak wygląda połóg po cesarce?

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu i czym się charakteryzuje? Połóg po cesarce, podobnie do tego po porodzie naturalnym, trwa około 6 tygodni. Różnią się jednak dolegliwości, które odczuwa kobieta, ponieważ podczas operacji  uszkodzeniu ulegają wszystkie powłoki brzuszne. Oprócz standardowych skurczy macicy i krwawienia z dróg rodnych, pojawia się ból w obrębie rany. Do tego pierwszą aktywność i wstanie z łóżka kobieta może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody lekarza lub położnej. Niemniej jednak ruch, choć zazwyczaj trudniejszy niż po porodzie naturalnym, jest bardzo ważny, dlatego że pomaga zapobiegać zakrzepom i zatorom.

Sposoby na to, jak szybko dojść do siebie w połogu

Jak wykorzystać połóg, by w pełni wrócić do sił? Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę i odpoczynek, jednocześnie nie rezygnując całkowicie z aktywności fizycznej, jeśli nie ma do tego wskazań medycznych.

 • Jak pielęgnować krocze po porodzie naturalnym?
  Do higieny krocza najlepiej używać specjalnych płynów lub żeli do higieny intymnej, np. z korą dębu, która przyspiesza gojenie ran. Do odkażania rany można też użyć specjalnego spray’u  do ran. Po każdym korzystaniu z toalety, warto podmyć kroczę letnią wodą i osuszyć delikatnie ręcznikiem papierowym. Podpaski trzeba zmieniać często, a bieliznę nosić bawełnianą lub specjalne siateczkowe majtki poporodowe.
 • Co poradzić na bolesne skurcze podbrzusza?
  Skurcze macicy pozwalają na jej powrót do stanu sprzed ciąży, dlatego są konieczne, by wrócić do formy. Szybszemu obkurczaniu macicy sprzyja karmienie piersią. Jeśli jednak skurcze są zbyt bolesne, można sięgnąć po paracetamol w dawce ustalonej z lekarzem.
 • Jak zmniejszyć dyskomfort podczas oddawania moczu?
  Początkowo  można odczuwać dyskomfort i pieczenie a nawet ból podczas oddawania moczu. Ulgę w takiej sytuacji przynosi polewanie krocza ciepłą wodą lub siusianie podczas korzystania z prysznica.
 • Co na hemoroidy i nietrzymanie moczu?
  Kiedy tylko to możliwe, trzeba rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy, a po konsultacji z lekarzem można zastosować specjalne kremy na hemoroidy, które złagodzą dolegliwości.
 • Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Połóg  jest niezwykle trudny dla kobiety. Jej ciało przechodzi przeobrażenia, aby wrócić do stanu sprzed ciąży, a niemowlę wymaga opieki i troski. Warto w takiej sytuacji zadbać o swój odpoczynek i relaks, szczególnie gdy dziecko śpi. Do codziennych obowiązków, a także pielęgnacji dziecka można włączyć partnera, najbliższą rodzinę czy przyjaciół. Dobrze też ograniczyć liczbę gości w pierwszych tygodniach po porodzie, chyba że ci pomogą nam w praniu, sprzątaniu czy gotowaniu. Z pewnością jeśli nie pozwolimy sobie na regenerację, znacznie dłużej zajmie nam powrót do pełni sił.

Resumując, choć połóg jest okresem trudnym dla organizmu i niejednokrotnie dla psychiki kobiety, istnieją sposoby, by przejść przez niego łagodnie i szybko dojść do siebie. Bez wątpienia nie można jednak na siłę przyspieszać ponowienia normalnej aktywności, gdyż wydłuży to okres powrotu do pełni sił.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO