UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje glinki?

619 Views

Ze względu na właściwości kosmetyczne, glinki są często wykorzystywane w zabiegach pielęgnacyjnych, ale to nie jedyne ich zastosowanie. Regularnie spożywanie glinki wspiera funkcjonowanie organizmu. W zależności od zawartości minerałów wyróżnia się kilka rodzajów glinki. Właściwości i rezultaty stosowanie każdego z nich są nieco inne.

Glinki – rodzaje

Glinka to minerał ilasty, ale też jeden z zeolitów (związki glinu). Nie jest dziełem przypadku, że nazwa zeolit używana jest w odniesieniu do glinki. Właściwością jej jest wydzielanie dużej ilości ciepła w reakcji z wodą, tymczasem nazwa zeolit oznacza w języku greckim – kipiący kamień, co stanowi nawiązanie do wspomnianego zachowania po kontakcie z wodą.

Glinki wykorzystywane są głównie zewnętrznie. Właściwością glinki kosmetycznej jest bowiem zdolność do neutralizowania wolnych rodników. Dlatego też działanie glinki doceniane jest przez każdą kosmetyczkę.

Poza działaniem glinki na skórę warto zwrócić uwagę na możliwości jej stosowania jako suplementu diety. Właściwości glinki doceniano już podczas I wojny światowej – wspierała organizm żołnierzy w zwalczaniu czerwonki.

Kolory glinek nie są dziełem przypadku. To efekt nieco innej struktury oraz zawartości soli mineralnych. Ma to duży wpływ na właściwości i działanie glinki. Możesz się spotkać z:

 • glinką białą (właściwości m.in. przeciwzapalne, oczyszczające),
 • glinką czerwoną (właściwości m.in. antyoksydacyjne, wspierające odporność, obkurczające),
 • glinką żółtą (właściwości m.in. oczyszczające, regenerujące, odkażające, przeciwzapalne)
 • glinką różową (właściwości m.in. odkażające, kojące, wygładzające),
 • glinka zielona (właściwości m.in. odkażające, regeneracyjne)
 • glinka niebieska (właściwości m.in. przeciwzapalne i regeneracyjne).

Możesz też spotkać się z różową glinką. Właściwości tego produktu są tożsame z glinką czerwoną, Są to bowiem te same związki nazywane w odmienny sposób. Innym rodzajem nietypowej glinki jest glinka czarna. Właściwości intensywnie oczyszczające tego związku doceniane są szczególnie w kosmetyce. Właściwości czarnej glinki to zasługa zawartych w niej jonów srebra lub skał wulkanicznych (w zależności od pochodzenia).

Glinka – właściwości

Bez względu na to, czy planujesz zacząć stosować suplement diety, czy glinkę kosmetyczną – działanie związku będzie zmieniać się w zależności od koloru.

Właściwości białej glinki to głównie zdolność do łagodzenia stanów zapalnych i odkażania. Jest wykorzystywana do uśmierzania podrażnień przewodu pokarmowego. Wśród cennych właściwości kosmetycznych glinki białej należy wymienić działanie oczyszczające, ściągające, regenerujące i nawilżająca.

Właściwościami czerwonej glinki to przede wszystkim zdolność do zwalczania wolnych rodników oraz wygładzania, oczyszczania i złuszczania skóry. Glinka uszczelnia drobne naczynia krwionośne i poprawia nawilżenie skóry. Jako suplement wspiera zdrowie, wspomagając proces detoksykacji oraz uzupełnia minerały w organizmie.

Właściwości żółtej glinki to głównie zdolność do regeneracji skóry, jej dezynfekowania, łagodzenia stanów zapalnych i oczyszczania, a także regulowania produkcji sebum.

Właściwości zielonej glinki wynikają z obecności wielu minerałów. Choć nie jest bogata w witaminy, to jej skład ma szczególne działanie antyoksydacyjne i oczyszczające. Wspomaga też pracę organów i tkanek.

Właściwości glinki niebieskiej ograniczają się do zdolności pochłaniania sebum, łagodzenia stanów zapalnych i oczyszczania skóry. Do tego wyrównuje koloryt i wygładza zmarszczki oraz sprzyja detoksykacji organizmu.

Glinka – działanie

Działanie glinki stosowanej wewnętrznie skupia się na wspieraniu układu pokarmowego. Tak, jak działanie glinki na skórę pozwala łagodzić stany zapalne i przyspieszać regenerację skóry, tak po zastosowaniu suplementu – odkaża przewód pokarmowy i łagodzi stany zapalne błon śluzowych. Ponadto wspiera procesy trawienne, redukując bolesne wzdęcia.

W zależności od koloru klinki – przeznaczona jest ona do pielęgnacji innego typu cery i redukowania odmiennych jej problemów:

 • działanie białej glinki doceniane jest przez osoby o delikatnej i suchej cerze,
 • działanie glinki czerwonej doceniane jest przez osoby z cerą tłustą lub dojrzałą,
 • działanie glinki kosmetycznej niebieskiej doceniane jest przez osoby z cerą tłustą lub dojrzałą,
 • działanie glinki kosmetycznej żółtej doceniana jest przez osoby z cerą tłustą i trądzikową,
 • działanie glinki czarnej doceniana jest przez osoby ze skórą tłustą i z niedoskonałościami.

Na szczególną uwagę zasługuje działanie zielonej glinki. Jest antyoksydantem oraz oczyszcza i dezynfekuje, dlatego doceniana jest przede wszystkim przez osoby z cerą tłustą lub dojrzałą. Może być również stosowana jako suplement. Wówczas dostarcza organizmowi cennych minerałów (m.in. magnez, wapń, potas) i korzystnie wpływa na organizm zmagający się z chorobami krwi, a także spowalnia pojawianie się pierwszych oznak starzenia. W formie okładów lub dodatku do kąpieli – łagodzi dolegliwości reumatyczne oraz bóle mięśniowo-stawowe.

Źródła:

 1. M. Bernat, M. Matysek-Nawrocka, Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 6, s. 603–608.
 2. P. Piszcz, M. Dźwigałowska i in., Całkowity potencjał antyoksydacyjny preparatów kosmetycznych zawierających ekstrakty roślinne, „Camera Separatoria” 2017, vol. 9, nr 2, s. 53–64.
W kategorii: URODA
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.