UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Grzybica pochwy - objawy i leczenie

15921 Views

Jak uniknąć grzybicy pochwy?

Pieczenie czy upławy to oznaki infekcji intymnych, które mogą wywoływać zarówno bakterie, jak i grzyby. W każdym wypadku wymagają szybkiej interwencji i stąd są najczęstszym powodem wizyt u ginekologa. Ale czym charakteryzuje się grzybica pochwy? Jak ją leczyć?

Spis treści:

Po czym poznać, że to grzybica pochwy?

Ocenia się, że z grzybicą wiąże się co czwarty stan zapalny pochwy. Żeby jednak rozróżnić je od infekcji bakteryjnych, trzeba wykonać badania biocenozy, najczęściej posiew wymazu. Bardzo rzadko kiedy wywiad z pacjentką wystarczy, bo grzybica pochwy objawy ma podobne do innego rodzaju zakażeń, to znaczy:

 • Podrażnienie pochwy i sromu,
 • Uporczywy świąd,
 • Serowate upławy (przypominające twaróg w kolorze i konsystencji),
 • Dyskomfort w czasie kąpieli i oddawania moczu,
 • Pieczenie podczas stosunku,
 • Zaczerwienienie i obrzęki.

Drogi zakażenia kandydozą też nie są wyjątkowo charakterystyczne, stąd kolejna trudność w postawieniu diagnozy na podstawie rozmowy. Z reguły choroba wynika z zaburzenia równowagi naturalnej flory. Dzieje się to wskutek osłabienia organizmu, na przykład w czasie ciąży i porodu, które drożdże "wykorzystują", by namnażać się w sposób niekontrolowany i przewyższać liczbę bakterii.

Drugą opcją jest zarażenie się od partnera. I wtedy diagnoza jest możliwa bez posiewu, jeśli została wcześniej postawiona jemu.

Leczenie grzybicy pochwy

Wiedząc, jakie ma grzybica pochwy objawy, nietrudno zrozumieć, że przeciwdziałanie jej jest konieczne dla komfortu osoby zakażonej i jej partnerów. Wlicza się w to między innymi:

 • Maści

Czy też kremy i żele, wszystkie aplikuje się na tej samej zasadzie - poprzez smarowanie cienką warstwą sromu. Działają miejscowo, więc nie wpływają w żaden sposób na organizm.

 • Globulki

W przeciwieństwie do maści, wkłada się je do pochwy. Dzięki temu działają u źródła, a nie od zewnątrz. Przy okazji nawilżają błonę śluzową, więc można się po nich spodziewać większej skuteczności w łagodzeniu bolesnych dolegliwości.

 • Leki doustne

Jako że przechodzą przez żołądek i mogą wpływać na układ trawienny, zaleca się je głównie wtedy, gdy to nawracająca grzybica pochwy, czyli dająca objawy co najmniej 4 razy do roku.

 • Probiotyki

Grzybica pochwy leczenie to również wprowadzenie środków profilaktyki, pomagających utrzymać równowagę flory.

 • Leki bez recepty

Raczej nie wyleczą infekcji, ale złagodzą objawy, więc są dobrym środkiem wtedy, gdy nie można się szybko udać do ginekologa, bo na przykład do zakażenia doszło w podróży.

Gdy atakuje grzybica pochwy - domowe sposoby

Przed wizytą u specjalisty, jakoś trzeba sobie radzić. A i po niej leczenie farmakologiczne można wspomóc naturalnymi środkami. Takimi jak:

 • Rumianek

Nie bez powodu wyciąg z rumianku stosowany jest jako substancja zapachowa podpasek czy żeli. Ma on właściwości łagodzące podrażnienia, dlatego można napar z rumianku dolać do brodzika lub wanny na czas kąpieli. I zażywać ich w razie potrzeby.

 • Aloes

Żel z przeciętych liści aloesu nadaje się do smarowania podrażnionej skóry, również w trakcie infekcji.

 • Pokrzywa

Łatwo ją znaleźć w pobliżu domu, trudnej odpowiednio przygotować napar, by zawierał prozdrowotne właściwości. Dlatego lepiej kupić gotową herbatę z marketu czy apteki.

 • Czosnek

Niezależnie od tego, jak uciążliwa jest grzybica pochwy, domowe sposoby nie powinny być tak inwazyjne, jak wkładanie ząbków czosnku do dróg rodnych. Mogą one podrażniać śluzówkę, a więc przyczyniać się do pogorszenia twojego stanu. Znacznie bezpieczniej jest zjeść to warzywo z uwagi na fakt, że jest uważane za naturalny antybiotyk.

Grzybica pochwy daje uciążliwe objawy, przez co wymaga jak najszybszej interwencji. Kiedy nie możesz udać się z nią do ginekologa, na rynku dostępne są zioła i leki bez recepty, jednak nie leczą one infekcji. Nadadzą się za to, by złagodzić bolesne dolegliwości.

W kategorii: KOBIETA