UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak poradzić sobie z kaszlem u niemowlaka?

678 Views

Kaszel u niemowlaka jest objawem infekcji dróg oddechowych i mechanizmem wspomagającym ich oczyszczanie. Kaszel niemowlaka może być suchy lub mokry. Każdy wymaga innej terapii. Podpowiadamy, co na kaszel dla niemowlaka warto stosować, jak rozpoznać przyczynę i kiedy kaszel u niemowlaka niepokoi najbardziej.

Mokry kaszel u niemowlaka

Niemowlęca odporność nie jest jeszcze rozwinięta. Nietrudno więc o infekcję. Mokry kaszel u niemowlaka jest typowym objawem choroby wirusowej lub bakteryjnej dróg oddechowych. Zielona lub żółta wydzielina przy kaszlu mokrym u niemowlaka sugeruje zakażenie bakteryjne. Natomiast bezbarwna wydzielina przy odrywającym się kaszel u niemowlaka świadczy o infekcji wirusowej. Wydzielina zabarwiona krwią przy kaszlu wykrztuśnym u niemowlaka może oznaczać rozwijającą się gruźlicę albo krwawienie z naczyń włosowatych płuc.

Suchy kaszel u niemowlaka

Suchy kaszel u niemowlaka może pojawić się przy astmi, odmie albo utknięciu ciała obcego. Ponadto męczący kaszel u niemowlaka jest typowy dla początkowego etapu infekcji.

Suchy i ostry kaszel u niemowlaka może sugerować infekcję zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. W przypadku niektórych z nich szczególnie dokuczliwy staje się suchy kaszel w nocy u niemowlaka. Jest to objaw charakterystyczny dla podgłośniowego zapalenia krtani, krztuśca, a także zapaleniu oskrzeli, krtani i tchawicy. Ponadto, jeśli niemowlak kaszle nieproduktywnie, może być to objaw alergii.

Sporadyczny kaszel u niemowlaka

Sporadyczny kaszel u niemowlaka może mieć różne przyczyny:

 • poranny kaszel u niemowlaka – może oznaczać początki astmy,
 • kaszel niemowlaka w nocy – może oznaczać alergię,
 • kaszel u niemowlaka bez gorączki nasilający się w pozycji leżącej – może oznaczać refluks żołądkowo-przełykowy.

Kaszel u niemowlaka w nocy

Najczęstszą przyczyną kaszlu u niemowlaka w nocy jest infekcja, a rzadziej –  astma lub zapalenie zatok.

Kaszel podczas snu u niemowlaka, nasilający się tuż po karmieniu może oznaczać refluks żołądkowo-przełykowy. Wówczas treść żołądkowa cofa się do przełyku i podrażnia błony śluzowe, co wywołuje stany zapalne i kaszel.

Kaszel podczas snu niemowlaka to też objaw alergii. Symptomy mogą nasilać się latem, gdy przez otwarte okno przedostają się pyłki, a także zimą, gdy suche i ciepłe powietrze unosi roztocza.

Nocne napady kaszlu mogą świadczyć też o poważnych chorobach, jak:

 • podgłośniowe zapalenie krtani ze świstem krtaniowym i szczekającym kaszlem krtaniowym u niemowlaka,
 • krztusiec z silnym i napadowym kaszlem,
 • niewydolność lewokomorowa serca.

Ciągły kaszel u niemowlaka

Ciągły kaszel u niemowlaka może świadczyć zarówno o nietypowych poinfekcyjnych powikłaniach, jak i rozwijającej się astmie. Przewlekły (uporczywy) kaszel u niemowlaka może wywołać też:

 • rozstrzenie oskrzeli,
 • mukowiscydoza,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • stałe narażenie na czynniki drażniące (np. dym tytoniowy),
 • śródmiąższowa choroba płuc,
 • zespół nieruchomych rzęsek,
 • dysplazja oskrzelowo-płucna.

Szczególny niepokój budzi świszczący kaszel u niemowlaka. Może być on związany z astmą i mukowiscydozą. Również niepokojący może być duszący kaszel u niemowlaka. Pojawia się przy astmie oraz w czasie infekcji, gdy spływająca z nosa wydzielina podrażnia gardło.

Co na kaszel u niemowlaka?

Co na kaszel u niemowlaka warto stosować, by złagodzić dolegliwości? Wybór właściwego środka na kaszel dla niemowlaka zależy od podłoża kaszlu. To, co na suchy kaszel u niemowlaka będzie odpowiednie, nie sprawdzi się przy mokrej jego postaci.

Na szczęście istnieją też metody uniwersalne na to, jak leczyć kaszel u niemowlaka. Mowa o inhalacjach dla niemowlaka na kaszel. Zaaplikuj ampułkę soli fizjologicznej 0,9% do nebulizatora i pozwól dziecku wdychać generowaną parę przez około 10 min. 

Jeśli nie wiesz, jak złagodzić kaszel u niemowlaka, możesz też wetrzeć w klatkę piersiową wazelinę z olejkiem eterycznym. Pozwoli to maluchowi spokojnie spać.

Tym, co dla niemowlaka na kaszel warto stosować  to syropy wspomagające wykrztuszanie w ciągu dnia i hamujące odruch kaszlu nocą. Dodatkowo łagodzą one podrażnienia błon śluzowych, co redukuje drapanie i ból.

Co na mokry kaszel u niemowlaka i sucha jego postać warto jeszcze stosować? Niezastąpiona jest prawidłowo zbilansowana dieta. U dzieci na etapie rozszerzania diety warto wesprzeć zdrowie produktami bogatymi w witaminy. Ponieważ u niemowląt obowiązkowa jest suplementacja witaminy D3, pediatra może w czasie infekcji zalecić stosowanie multiwitaminy, która poza witaminą D3, zawierać jeszcze będzie witaminę C.

Domowe sposoby na kaszel u niemowlaka

Co podać niemowlakowi na kaszel, jeśli nie masz pod ręką odpowiednich leków? Z pomocą przychodzą wówczas domowe sposoby na kaszel u niemowlaka.

Jeśli nie wiesz, jak leczyć kaszel u niemowlaka, nasilający się nocą, możesz zastosować preparaty ziołowymi wyciągami z:

 • bluszczu pospolitego,
 • jeżówki purpurowej,
 • tymianku pospolitego,
 • porostu islandzkiego.

Możesz też sięgnąć po domowy syrop na kaszel dla niemowlaka, zawierający wyciągi z tych ziół. Pamiętaj jedna, by wcześniej skonsultować to z pediatrą. 

Nie stosuje miodu na kaszel u niemowlaka. Domowe sposoby mogą zawierać ten składnik w recepturze, jednak miód może wywołać botulizm u dzieci w pierwszym roku życia.

Ile trwa kaszel u niemowlaka?

To ile trwa kaszel u niemowlaka, zależy od jego postaci. Ostrym kaszel, charakterystyczny dla infekcji wirusowych trwa 3 tygodnie. Przewlekły kaszel, który często jest powikłaniem infekcji bakteryjnych, trwa 3–12 tygodni.

Kaszel u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Kiedy z kaszlem u niemowlaka do lekarza należy się udać? W przypadku niemowląt każdy kaszel powinien zostać skonsultowany z pediatrą. Wiele poważnych chorób może przebiegać bezobjawowo w początkowym stadium.

Lekarz może zalecić podawanie niemowlęciu przeciwkaszlowego butamiratu lub dekstrometorfanu. Natomiast w celu wspomagania wykrztuszania – środki mukoaktywne.

Źródła

 1. Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, „Lekarz POZ” 2016, nr 4, s. 305–321.
 2. A. Undrunas, K. Kuziemki, Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, „Forum Medycyny Rodzinnej”  2017, vol. 11, nr 4, s. 149–155
W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.