UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Co na ból brzucha u dziecka? Nie tylko domowe sposoby

1081 Views

Jak sobie poradzić z bólem brzucha u dziecka?

Bolący brzuch u dziecka może być różnie sygnalizowany. Niemowlęta, dopóki nie nauczą się inaczej komunikować, że coś je boli, płaczą i podkurczają nóżki. Zdarza się też, że "marudzą" przez cały dzień, a dopiero po „rezultatach” - przy zmianie pampersa - jesteśmy w stanie stwierdzić, co dokuczało maluszkowi. Tak czy siak, gdy już wiemy o co chodzi, chcemy jak najprędzej ulżyć w cierpieniu naszym pociechom. Co na ból brzucha u dziecka może pomóc?

Ból brzucha u dziecka przyczyny

Działanie u źródła jest bardziej skuteczne od tłumienia objawów, więc warto wiedzieć, jakie może mieć ból brzucha u dziecka przyczyny.

  • Stres

Wydawać by się mogło, że dzieci wiodą beztroskie życie i nie mają prawa odczuwać stresu. Jednak dzieci chłoną stres dosłownie z mlekiem matki, stresują się, gdy ich potrzeby nie zostają zaspokojone lub gdy wychodzą im zęby, czy w ich ciałach zachodzą jakieś inne zmiany. Nowe emocje, niezrozumiałe sygnały, ból dziąseł - to wszystko są stresory. Bolący brzuch u dziecka może wynikać z ich nadmiaru.

  • Łapczywe jedzenie

Zarówno przy piersi, jak i stałych posiłkach, warto przypilnować dziecko, by nie łykało powietrza. W przeciwnym razie, narazi się na bóle brzucha, bo gaz w żołądku czy jelitach próbuje wyprzeć trawione pokarmy i zaburza cykl pracy tych narządów.

  • Kolki

Ich przyczyny mogą być różne, w tym łapczywe ssanie piersi. Ale mówi się także o niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, uczuleniu na białko mleka krowiego, spożywanego przez matkę, czy nietolerancji laktazy - enzymu obecnego zarówno w mleku kobiecym jak i modyfikowanym. W każdym razie, kolki są częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci.

  • Alergie

Pokarm, który uczula dziecko, nie jest odpowiednio trawiony, co wywołuje dolegliwości. Przy takich podejrzeniach, warto obserwować, czy na skórze dziecka nie występują zmiany - być może reakcja alergiczna ujawni się również zaczerwienieniem czy krostami.

Co na ból brzucha u dziecka najlepiej się sprawdzi?

Wiele zależy od wieku dziecka i przyczyn bólu, dlatego pytanie wymaga dogłębnej analizy, a odpowiedź kilku kategorii.

  • Dla niemowląt

Często, gdy pojawia się ból brzucha u niemowlaka co podać po prostu nie wiemy. Na szczęście większość przypadków ma tę samą przyczynę - kolki. Na nie wystarczy stosować krople, herbatki koprowe, masować i ogrzewać brzuch.

Jeśli podejrzewamy uczulenie, to musimy sami eksperymentować z dietą, bo niemowlakowi nie możemy wykonać testów potwierdzających. Należy stopniowo odstawiać produkty, czy to zjadane przez dziecko czy karmiącą piersią matkę, i przez parę dni obserwować reakcję przed wykluczaniem następnych.

A kiedy oprócz bólu występują objawy infekcji, takie jak gorączka, trzeba udać się z maleństwem do pediatry.

  • Powyżej 2. roku życia a przed 12.

W tym wieku uczulenia wciąż pozostają problemem, ale możemy je już zdiagnozować testami i leczyć zgodnie z zaleceniami alergologa.

Niestety, najczęstszą przyczyną nie są już wtedy tylko kolki. Ból brzucha może świadczyć o chorobach, czy to zwykłych infekcjach, czy poważniejszych problemach z układem pokarmowym. Dlatego nie warto odkładać konsultacji z lekarzem.

Czekając na wizytę, możemy odwołać się do podawania dziecku miętowej herbaty, rumianku, a w przypadku biegunki tak zwanego węgla (gdy dziecko już łyka tabletki) lub kartoflanki.

  • Powyżej 12. roku życia

U dzieci powyżej 12. roku życia z reguły można podawać te same leki, co u dorosłych. Czasem po prostu połowę dawki. Wystarczy czytać ulotki. Poza tym, sprawdzają się klasyczne, domowe sposoby w postaci ziołowych naparów.

Gdy pojawia się ból brzucha u niemowlaka co podać każdy się głowi. Za to wraz z wiekiem dziecko potrafi coraz lepiej mówić o swoich potrzebach i troskach, a także podać prawidłowe umiejscowienie bólu. Dojrzewa też układ pokarmowy, dzięki czemu lepiej trawi leki i mniej substancji znajduje się na liście szkodliwych dla pociechy. Domowe środki są z reguły bezpieczne, ale nie zawsze wystarczająco skuteczne, dlatego konieczny może okazać się kontakt z lekarzem. Wyciszanie objawów nie leczy źródła dolegliwości.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO