Jak sobie poradzić z bólem brzucha u dziecka?
Bolący brzuch u dziecka może być różnie sygnalizowany. Niemowlęta, dopóki nie nauczą się inaczej komunikować, że coś je boli, płaczą i podkurczają nóżki. Zdarza się też, że "marudzą" przez cały dzień, a dopiero po „rezultatach” - przy zmianie pampersa - jesteśmy w stanie stwierdzić, co dokuczało maluszkowi. Tak czy siak, gdy już wiemy o co chodzi, chcemy jak najprędzej ulżyć w cierpieniu naszym pociechom. Co na ból brzucha u dziecka może pomóc?
Ból brzucha u dziecka przyczyny
Działanie u źródła jest bardziej skuteczne od tłumienia objawów, więc warto wiedzieć, jakie może mieć ból brzucha u dziecka przyczyny.
Wydawać by się mogło, że dzieci wiodą beztroskie życie i nie mają prawa odczuwać stresu. Jednak dzieci chłoną stres dosłownie z mlekiem matki, stresują się, gdy ich potrzeby nie zostają zaspokojone lub gdy wychodzą im zęby, czy w ich ciałach zachodzą jakieś inne zmiany. Nowe emocje, niezrozumiałe sygnały, ból dziąseł - to wszystko są stresory. Bolący brzuch u dziecka może wynikać z ich nadmiaru.
Zarówno przy piersi, jak i stałych posiłkach, warto przypilnować dziecko, by nie łykało powietrza. W przeciwnym razie, narazi się na bóle brzucha, bo gaz w żołądku czy jelitach próbuje wyprzeć trawione pokarmy i zaburza cykl pracy tych narządów.
Ich przyczyny mogą być różne, w tym łapczywe ssanie piersi. Ale mówi się także o niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, uczuleniu na białko mleka krowiego, spożywanego przez matkę, czy nietolerancji laktazy - enzymu obecnego zarówno w mleku kobiecym jak i modyfikowanym. W każdym razie, kolki są częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci.
Pokarm, który uczula dziecko, nie jest odpowiednio trawiony, co wywołuje dolegliwości. Przy takich podejrzeniach, warto obserwować, czy na skórze dziecka nie występują zmiany - być może reakcja alergiczna ujawni się również zaczerwienieniem czy krostami.
Co na ból brzucha u dziecka najlepiej się sprawdzi?
Wiele zależy od wieku dziecka i przyczyn bólu, dlatego pytanie wymaga dogłębnej analizy, a odpowiedź kilku kategorii.
Często, gdy pojawia się ból brzucha u niemowlaka co podać po prostu nie wiemy. Na szczęście większość przypadków ma tę samą przyczynę - kolki. Na nie wystarczy stosować krople, herbatki koprowe, masować i ogrzewać brzuch.
Jeśli podejrzewamy uczulenie, to musimy sami eksperymentować z dietą, bo niemowlakowi nie możemy wykonać testów potwierdzających. Należy stopniowo odstawiać produkty, czy to zjadane przez dziecko czy karmiącą piersią matkę, i przez parę dni obserwować reakcję przed wykluczaniem następnych.
A kiedy oprócz bólu występują objawy infekcji, takie jak gorączka, trzeba udać się z maleństwem do pediatry.
- Powyżej 2. roku życia a przed 12.
W tym wieku uczulenia wciąż pozostają problemem, ale możemy je już zdiagnozować testami i leczyć zgodnie z zaleceniami alergologa.
Niestety, najczęstszą przyczyną nie są już wtedy tylko kolki. Ból brzucha może świadczyć o chorobach, czy to zwykłych infekcjach, czy poważniejszych problemach z układem pokarmowym. Dlatego nie warto odkładać konsultacji z lekarzem.
Czekając na wizytę, możemy odwołać się do podawania dziecku miętowej herbaty, rumianku, a w przypadku biegunki tak zwanego węgla (gdy dziecko już łyka tabletki) lub kartoflanki.
U dzieci powyżej 12. roku życia z reguły można podawać te same leki, co u dorosłych. Czasem po prostu połowę dawki. Wystarczy czytać ulotki. Poza tym, sprawdzają się klasyczne, domowe sposoby w postaci ziołowych naparów.
Gdy pojawia się ból brzucha u niemowlaka co podać każdy się głowi. Za to wraz z wiekiem dziecko potrafi coraz lepiej mówić o swoich potrzebach i troskach, a także podać prawidłowe umiejscowienie bólu. Dojrzewa też układ pokarmowy, dzięki czemu lepiej trawi leki i mniej substancji znajduje się na liście szkodliwych dla pociechy. Domowe środki są z reguły bezpieczne, ale nie zawsze wystarczająco skuteczne, dlatego konieczny może okazać się kontakt z lekarzem. Wyciszanie objawów nie leczy źródła dolegliwości.