Witamina B6 i jej rola w naszym organizmie
Równowaga i odpowiedni poziom różnych witamin i minerałów w organizmie człowieka jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów. Za co zatem odpowiada pirydoksyna? Witamina B6 niedobór i nadmiar – jakie są ich objawy i skutki?
Spis treści:
Zobacz też: Witamina B6 - do czego jest nam potrzebna?
Witamina B6 niedobór lub nadmiar – dlaczego tak ważny jest jej prawidłowy poziom?
Prawidłowy poziom witaminy B6 jest bardzo ważny, ponieważ pełni ona niezwykle istotą rolę w wielu procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. W uproszczeniu witamina B6 znana jest także jako pirydoksyna i często nazwy te stosuje się zamiennie. Jest to jednak jeden z sześciu możliwych wariantów tego związku. Pirydoksal i pirydoksamina to także pochodne pirydyny, będące odmianami witaminy B6.
Witamina B6 jest rozpuszczalna w wodzie i zostaje dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, a później magazynowana w wątrobie, mięśniach, nerkach i w mózgu. Niestety nie zawsze jej podaż w diecie jest wystarczająca. W takich sytuacjach konieczna może być suplementacja. Witamina B6 jest odpowiedzialna za inicjację i kontrolę pracy ponad stu różnych enzymów, odpowiadających za przebieg istotnych reakcji biochemicznych w naszym organizmie. Działa ona wspomagająco m.in. w leczeniu niedokrwistości, chorób nerek, uczestniczy w tworzeniu przeciwciał, jest niezbędna dla prawidłowej pracy serca czy układu nerwowego.

Zobacz: Witamina B6 w kapsułkach
Przyczyny i objawy niedoboru witaminy B6
Najczęściej niedobór pirydoksyny wiąże się ze stanami zwiększonego zapotrzebowania na ten związek. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, karmiących piersią czy osób przyjmujących niektóre leki.
Witamina B6 niedobór – możliwe przyczyny:
- Zwiększone zapotrzebowanie w okresie ciąży i karmienia piersią,
- Źle zbilansowana dieta, np. nadmierne spożycie białka,
- Długotrwałe stosowanie leków antykoncepcyjnych,
- Przyjmowanie leków przeciwgruźliczych,
- Choroby jelit prowadzące do uszkodzeń błony śluzowej i zmniejszonego wchłaniania witamin,
- Choroby nerek i wątroby,
- Nałogowe palenie papierosów,
- Nadużywanie alkoholu.
Niedobory witaminy B6 zdarzają się dość rzadko, ponieważ pirydoksyna znajduje się w licznych produktach, spożywanych przez większość osób na co dzień. W przypadku jednak występowania powyższych przyczyn, ryzyko to znacznie wzrasta. Po czym zatem rozpoznać, że naszemu organizmowi może brakować tego związku?
Witamina B6 niedobór – objawy:
- mrowienie lub drżenie kończyn,
- częste infekcje,
- problemy skórne – łuszczenie, zaczerwienienia,
- apatia lub nerwowość, stany depresyjne,
- przemęczenie, zaburzenia snu,
- problemy z koncentracją,
- łupież i wypadanie włosów.
W przypadku występowania powyższych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one zarówno wskazywać na niedobory witaminy B6, jak i inne zaburzenia.
Skutki niedoboru witaminy B6
Witamina B6 pełni w organizmie ważną rolę, a skutki jej niedoboru mogą być bardzo dotkliwe. Suplementacja pirydoksyny nie jest bardzo popularna, ale ważna, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie jej odpowiedniego poziomu z pożywienia. Przyjmowanie preparatów z witaminą B6 jest szczególnie istotne w stanach podwyższonego zapotrzebowania na ten związek.
Skutki niedoboru witaminy B6:
- osłabienie układu immunologicznego,
- zaburzenia gospodarki wodnej,
- anemia,
- hipoglikemia,
- stany zapalne błon śluzowych i skóry,
- zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
Jak widać skutki niedoboru pirydoksyny mogą być poważne. Najczęściej jednak są one odwracalne, jeśli przyczyna zostanie szybko wykryta, a niedobory uzupełnione. Szczególnie poważne mogą być jednak efekty długotrwałego braku witaminy B6 , zwłaszcza u dzieci.
Skutki awitaminozy witaminy B6 u dzieci:
- padaczka,
- nieprawidłowości w budowie kości,
- drażliwość i płaczliwość u niemowląt,
- zaburzenia rozwoju umysłowego.
Nadmiar pirydoksyny – objawy i skutki
Bardzo rzadko zdarza się, że na skutek nierozważnej suplementacji, dochodzi do nadmiernego zgromadzenia pirydoksyny w organizmie. Długotrwałe stosowanie ponad 200mg syntetycznej witaminy B6 na dobę może przynieść szkody dla organizmu.
Witamina B6 nadmiar – objawy:
- ciągłe uczucie chłodu,
- mrowienie kończyn,
- problemy z koordynacją ruchową, dziwny chód,
- bóle kończyn.
Jeśli zatem podczas suplementowania witaminy B6 pojawią się u Ciebie powyższe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Skutki nadmiaru pirydoksyny mogą być naprawdę poważne.
Witamina B6 nadmiar – skutki:
- neuropatia, czyli zwyrodnienie tkanki nerwowej,
- problemy z gospodarką aminokwasów we krwi,
- słabość mięśni,
- zaburzenia koordynacji ruchowej.
Zazwyczaj skutki te mają charakter przejściowy i po ustabilizowaniu poziomu witaminy B6 w organizmie, stopniowo ustępują. Zdarza się jednak, że zmiany te okazują się nieodwracalne, dlatego też warto pilnować, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki pirydoksyny dostarczanej w postaci suplementów.
Witamina B6 pełni w naszym organizmie bardzo istotną rolę. Uczestniczy w wielu procesach biochemicznych, wpływających na funkcjonowanie m.in. układu nerwowego, krwionośnego i immunologicznego. Warto więc dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie i dostarczać ją w diecie, a w razie potrzeby także suplementować. Nie wolno jednak przekraczać dostosowanej m.in. do wieku i płci zalecanej dawki dobowej, ponieważ może to skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.