Witamina B1 jakie zalety z suplementacji?
W 1912 roku polski badacz Kazimierz Funk wyodrębnił pierwszą witaminę. Zaproponował właśnie taką nazwę dla tej grupy - jako amin, które dają życie (łac. vita). Jego odkrycie pozwoliło leczyć chorobę beri-beri, a w późniejszych latach okazało się, że witamina B1 wpływa też na nastrój.
Zobacz też: Czym jest witamina C i jakie są jej właściwości?
Jakie ma witamina B1 właściwości?
Wiele z nich łączy się ze zdolnością do leczenia choroby, która prowadzi do zaniku mięśni i wyniszcza układ nerwowy. Największy udział witamina B1 ma w:
Wchłania się razem z nimi w jelicie cienkim, dzięki czemu wspomaga dalsze procesy zachodzące z ich udziałem.
Wiele narządów wykorzystuje ją przy wytwarzaniu energii wewnątrz mitochondriów.
- Syntezie neuroprzekaźników
Gdyby dziwiły Cię rady na temat tego, jak poprawić nastrój przy użyciu witamin, to działają one właśnie dlatego, że pomagają utrzymać równowagę chemiczną w układzie nerwowym. Odpowiada ona również za prawidłowe funkcjonowanie mięśni.
Wykazano, że witamina B1 przyspiesza gojenie ran, więc jest potrzebna organizmowi.
Badania wykonano na grupie chorych na cukrzycę typu II, która może wyniszczać układ wydalniczy z tego względu, że nadmiar cukru często się w nim odkłada.

Zobacz: Witamina B1 w kapsułkach
Po czym rozpoznać niedobór?
Zważając na to, jakie ma witamina B1 właściwości, dobrze ją uzupełniać, jeszcze zanim wystąpią niedobory. Ale tak samo warto znać ich objawy, by reagować, zanim dojdzie do całkowitej awitaminozy. Są to:
Jeśli szukasz sposobu na to, jak poprawić nastrój, to może czas zażyć witaminę B1, bo jej braki potrafią prowadzić do depresji.
Kiedy nie zachodzą procesy przemiany węglowodanów, organizm nie produkuje niezbędnej dla siebie energii.
Wynika z zaburzeń w działaniu układu nerwowego.
Bez neuroprzekaźników, człowiekowi trudno przetwarzać bodźce, przez co wydaje się zdekoncentrowany.
Witamina B1 wspiera również układ pokarmowy, stąd jej brak prowadzi do tego rodzaju dolegliwości.
Popęd seksualny jest ściśle zależny od poziomu hormonów, w tym neuroprzekaźników, których wytwarzanie zachodzi również dzięki witaminie B1.
Witamina B1 - dawkowanie
Dzienne zapotrzebowanie u dzieci do 3. roku życia wynosi 0,5 mg, a później wzrasta aż do 1-1,4 mg w dorosłości. U kobiet w ciąży to nawet 2,2 mg w ciągu doby.
W czym znajduje się witamina B1? Dawkowanie nie musi, przecież, odbywać się na drodze suplementacji. Można zjadać na przykład takie produkty:
Zawiera powyżej 1 mg na 100 g produktu. Można z niej zrobić hummus i smarować nim kanapki.
Są równie bogate w B1, co soczewica, ale lepiej sprawdzają się w roli przekąski.
Dostarcza między 0,5 a 1 mg tej witaminy. Choć powinno się jeść je rzadziej niż białe mięso, to ma swoje zalety.
Nie tylko weganom pozwala skorzystać z tego, jakie ma witamina B1 właściwości.
To z nich została wyróżniona po raz pierwszy, więc warto włączyć je do diety.
Dostarcza jej od 0,1 do 0,5 mg w 100 g produktu, ale dla wielu osób stanowi podstawę 2-3 posiłków w ciągu doby (w zależności, czy ktoś jada drugie śniadanie). Tak więc dzięki niemu łatwo jej dostarczyć. Zwłaszcza że witamina B1 znajduje się zarówno w mące pszennej, jak i chlebie razowym.
Główną z tych, jakie ma witamina B1 właściwości, jest leczenie choroby beri-beri, która jest następstwem niedoboru tej witaminy. Choroba ta w znacznym stopniu zaburza funkcjonowanie zarówno układu odpornościowego, jak i nerwowego, a także sercowo - naczyniowego.
Witamina B1 wpływa korzystnie na układ nerwowy, uczestnicząc w procesach syntezy neuroprzekaźników, oraz dostarcza organizmowi energii z przemian węglowodanów. Dlatego nie można zapominać o jej suplementacji.