UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:

Fosforan dwuwapniowy jest to połączenie fosforu i wapnia w jednej cząsteczce. Oba te związki mineralne mają za zadanie wspierać budowę kości i zębów. Fosfor jest pierwiastkiem mineralnym, który jest konieczny, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Obecny jest przede wszystkim w kościach i zębach, ale również w tkankach miękkich, błonach komórkowych, płynach ustrojowych i kwasach nukleinowych.

Wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, bierze udział w przemianach tłuszczu i węglowodanów, jest składnikiem enzymów, odgrywa również istotną rolę w produkcji energii oraz wywiera wpływ na rozwój i funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Fosfor wpływa na prawidłową pracę nerek, wspomaga pracę serca, wspiera regenerację uszkodzonych tkanek. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek zależne jest od wieku i płci, najwięcej fosforu potrzebują dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat, czyli w okresie intensywnego rozwoju.

Jego prawidłowe działanie w organizmie warunkuje równowaga pomiędzy jego poziomem a poziomem wapnia. Ma ona wpływ na prawidłową mineralizację kości. Wapń odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w kościach i zębach, obecny jest również w tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Wpływa na przewodnictwo impulsów nerwowych, kurczliwość mięśni, wspiera prawidłową pracę układu naczyniowego i serca, bierze udział w krzepnięciu krwi, pomaga zapobiegać nadciśnieniu.

Ponadto wapń zapobiega infekcjom układu oddechowego, uczestniczy w przemianie materii, chroni przed rozwojem chorób nowotworowych, pozwala zachować dobry nastrój, poprawia przyswajalność witaminy B12, przyspiesza gojenie się ran. Niedobory wapnia mogą występować w przypadku złej diety, w chorobach jelit, w chorobie wrzodowej, podczas przyjmowania niektórych leków. Niedostateczny poziom tego pierwiastka zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, powoduje demineralizację kości, a u dzieci i młodzieży zmniejszenie szczytowej masy kostnej.