UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:

Kwas glutaminowy jest aminokwasem z grupy endogennych czyli takich, które organizm potrafi sam wyprodukować. Jego funkcje w organizmie człowieka są bardzo rozległe: 

- usprawnia koncentrację, zapamiętywanie i odtwarzanie informacji,

- zmniejsza zmęczenie,

- stymuluje syntezę białek mięśniowych,

- uczestniczy w metabolizmie cukrów i tłuszczów, 

- jest prekursorem glutaminy, ważnego związku uczestniczącego w metabolizmie azotu,

- jest niezbędny do syntezy związków wysokoenergetycznych i kwasów nukleinowych. 

Jednym z ważnych zadań fizjologicznych jest usuwanie toksycznego amoniaku. Łącząc się z nim, glutaminian przenosi go przez barierę krew-mózg i usuwa z ustroju. Uczestniczy tym samym w usprawnianiu procesów zapamiętywania i odtwarzania informacji, gdyż kumulacja amoniaku w mózgu jest szkodliwa i hamuje procesy myślenia. 

Kwas glutaminowy pełni również rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, który występuje w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz móżdżku. Po jego rozpadzie powstaje kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Wykazano, że kwas glutaminowy buduje komórki nerwowe (neurony) i stanowi dla nich źródło energii. W badaniach wykazano, że po jego podaniu doustnym lub pozajelitowym pobudzona zostaje aktywność neuronów. Kwas glutaminowy bierze udział w syntezie acetylocholiny i adrenaliny - dwóch innych neurotransmiterów.

Kwas glutaminowy wykorzystuje się w leczeniu utrudnionej koncentracji oraz zaburzeń pamięci. Opisywano wyniki poprawy stanu u dzieci mających trudności w uczeniu się oraz stwarzających trudności w wychowaniu. Stosowane dawki to 500-1000 mg 3 razy dziennie.  Nie zaleca się przyjmowania kwasu glutaminowego w porze wieczornej, gdyż może wywołać bezsenność. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zbyt duża dawka kwasu glutaminowego powoduje zniekształcenie komórek nerwowych, gdyż ma on wpływ na receptory NMDA, więc jest odpowiedzialny za otwieracie kanałów wapniowych i zwiększenie napływu wapnia do neuronów. Jest to proces niezbędny do powstawania engramów, czyli śladów pamięciowych. 

Glutaminian sodu jest dodatkiem wzbudzającym bardzo duże kontrowersje jednak kluczowym w jego negatywnym oddziaływaniu jest przede wszystkim nadmiar. Uznaje się, że istnieje pewna liczba osób nadwrażliwa na glutaminian, u których spożycie dużych ilości tego aminokwasu może wywołać nadmierną potliwość czy niepokój. W badaniach wychodzi jednak, że to tylko przejściowe objawy, które szybko ustępują. Skutecznym remedium na te dolegliwości okazał się imbir, który potrafi kompensować jego niekorzystne działanie.

Trzeba pamiętać, że aby organizm mógł odpowiednio wykorzystać różnorodne aminokwasy potrzebuje ich w odpowiednich proporcjach. Jedna z teorii na temat szkodliwości glutaminianu sodu sugeruje, że dostarczając go w przyprawach czy chipsach nie dostarczamy przy okazji innych aminokwasów. W ten sposób doprowadzamy do zaburzenia pewnej niezbędnej nam równowagi.

Wszystkie aminokwasy niezbędne dla skutecznego wspomagania zdrowia i profesjonalnego treningu fizycznego, znajdują się w specjalistycznych preparatach wieloskładnikowych gdzie wykorzystywane są aminokwasy pochodzące wyłącznie ze źródeł naturalnych, a nie analogów chemicznych.